Stručný souhrn z článku:

  • Sapiosexuál je osoba přitahovaná hlavně intelektuální stimulací, kde vzhled je druhořadý.
  • Tento pojem, používaný od roku 2004, zahrnuje přitažlivost k inteligenci, komunikaci a myšlenkovému vyjadřování.
  • Vědecké studie ukazují rozdílný vztah mezi inteligencí a sexuální přitažlivostí u mužů a žen; většina lidí považuje inteligenci za důležitější než fyzický vzhled.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pojmy jako homosexuál, bisexuál či pansexuál už možná znáte. Říká vám ale něco pojem sapiosexuál? K tomu, aby sapiosexuála přitahovala jiná osoba, musí být stimulován hlavně intelektuálně. Takový člověk si všímá hlavně inteligence potenciálních protějšků, vzhled je druhořadý.

Sapiosexuála vzrušuje hlavně mozek. Oči jako studánky a hollywoodský úsměv jsou na druhém místě. Jde o sexuální orientaci charakterizovanou sexuální a erotickou přitažlivostí k lidem, jejichž hlavní vlastností je inteligence. Bez inteligence není touha ani chtíč.

Co je sapiosexuál? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Sapiosexuál může mít rád muže, ženy, bisexuály – zkrátka kohokoliv. Toto slovo bylo použito poprvé v roce 2004. Mezi lidmi ve věku 18 až 35 let najdete asi 1-8 procent sapiosexuálů.

Výraz sapiosexuál je odvozen z latinského sapio (moudrý, rozumný, chytrý) a sexualis (pohlavní).

Sapiosexualitu si lidé stanovují podle vlastního dojmu. Kromě intelektu sapiosexuály zajímá také schopnost komunikace, vyjadřování myšlenek, postojů. Důležitý může být i oční kontakt, jemné dotyky a podobně.

Co na sapiosexualitu říká věda?

Podle studie, která byla publikována v roce 2015, byli muži s vysokým IQ vnímáni jako atraktivnější než muži s nízkým IQ. Naopak u žen nebyl nalezen žádný vztah mezi inteligencí a sexuální přitažlivostí.

V roce 2018 byla publikována studie, v níž se zkoumalo, jak moc lidi přitahuje inteligence jiných lidí. A jak moc jim záleží na fyzické kráse. Pro většinu účastníků byla inteligentní přitažlivost důležitější než fyzická krása.

Jak poznáte, že jste sapiosexuál?

Milujete hluboké rozhovory

Neznáte nic příjemnějšího než se zapojit do hlubokého, klidně i složitého rozhovoru? Líbí se vám lidé, kteří vám umí naslouchat, ale také se umí efektivně vyjadřovat?

Inteligence je podle vás sexy

Sapiosexuálové dávají přednost inteligentní mysli před hezkým tělem. Pokud vás více zajímají názory, hodnoty a zájmy ostatních než to, co mají pod šaty, možná jste sapiosexuálem.

Jak vypadá vztah se sapiosexuálem

Sapiosexualita jednoho z partnerů se na vztahu bezpochyby podepíše. Protože je přitažlivost založena na intelektuální stimulaci, je komunikace ve vztahu jiná. Součástí vztahu budou mentálně stimulující a zajímavé aktivity.

Osoby patřící mezi sapiosexuály mají tendenci být přitahováni lidmi s vysokým IQ, to může vyvíjet tlak na druhou osobu. Může cítit tlak kvůli splnění očekávání.

Zdroj: verywellmind.com, mindbodygreen.com