Představa saunování v pohodlí domova již nepatří jen do světa snů. Saunu v řádech několika tisíc korun si dnes můžete pořídit nejen do rodinného domu či na chatu, ale také do městského bytu. Její účinky oceníte především nyní, kdy teplota nestoupá výše než jen na několik stupňů Celsia. V českých domácnostech zatím vedou klasické finské sauny, do malého bytu se ale více hodí infrasauna.

Infrasauna v paneláku

Pro malý byt v paneláku je ideální infrasauna. Postačí vám prostor o velikosti šatní skříně a volná zásuvka. Infrasauna se vejde například do volného rohu v koupelně, umístit ji však můžete i do ložnice. Díky tomu, že infračervené záření prohřívá organismus hluboko do svalové tkáně, můžete se saunovat již při teplotě okolo 50 °C. Toto prostředí nezatěžuje organismus, proto je vhodné i pro osoby s vysokým krevním tlakem. Protože infrasauna nevytváří vysokou teplotu ani páru, stačí v místnosti jen dostatečně větrat.

Ceny infrasaun nejsou nijak přemrštěné. Ty nejlevnější stojí kolem patnácti tisíc korun a za střední třídu pak zaplatíte přibližně dvojnásobek. Cena ja tedy přibližně stejná, jako za kvalitní televizor. Pokud si myslíte, že na to nemáte, existují i na to speciální bankovní produkty. „Saunu si dnes skutečně může dovolit každý, kdo o ni stojí. Málokdo však ví, že si na její koupi může vzít úvěr ze stavebního spoření, který je mnohem výhodnější než běžný spotřebitelský úvěr,“ vysvětluje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Finská sauna ochrání před nachlazením

Víte, že

  • Předehřátí tradiční sauny trvá 30 - 90 minut. Provozní náklady činí přibližně 50 Kč.
  • Předehřátí infračervené kabiny za pokojové teploty trvá asi 5 - 10 minut. Při cyklu 10 minut zahřátí a 30 minut saunování jsou provozní náklady přibližně 5 Kč.

Nejen v Česku si domácí sauny získaly oblibu díky prokázaným zdravotním účinkům. Pravidelným saunováním tělo otužíte a můžete zmírnit i projevy alergie. Pomáhá také proti celulitidě a podporuje hubnutí. Přes veškeré výhody a pozitiva infrasaun jsou mezi Čechy stále populárnější klasické finské sauny, kde se místnosti vytápí saunovými kamny na teplotu 60 až 110 °C.

Správná volba topidla zajistí efekt saunování, který požadujeme. Volíme podle výkonu a paliva. Pro nízkokapacitní sauny se používají elektrická saunová kamna s příkonem již od 3,6 kW, velkokapacitní sauny vyžadují samozřejmě příkon vyšší. Do samostatné sauny můžeme umístit saunová kamna na tuhá paliva.

„O finské sauny mají zájem nejčastěji majitelé rodinných domů. Postavit si je ale nechávají i lidé z novostaveb nebo řadovek. Cena za navržení a instalaci se pohybuje okolo 150 tisíc korun,“ říká Michael Bäumel ze společnosti Saunahouse, která se zabývá výrobou a instalací saun. Cena se ale vždy odvíjí od parametrů konkrétní sauny. Neplatí stoprocentně přímá úměra, že čím menší prostor, tím levnější sauna. Pokud jsou prostory příliš malé nebo mají různě zkosené zdi, lidé si za saunu mohou naopak připlatit.

Sklo, kámen, nebo cedr

Obecně se v tomto případě doporučuje umístit saunu na venkovní stěnu bytu či domu, aby se snadno větrala. Z praktických důvodů se navrhuje přímo do koupelny nebo do její těsné blízkosti. V každém případě musí mít podle finských pravidel obě části vlastní okno, sprcha se využívá společně, je-li dostatek prostoru, pak je výhodné mít dvě (jednu pro používání k saunování a jednu standardně v koupelně). Stejně tak se doporučuje k sauně samostatná toaleta a vlastní šatna. Nejčastěji používané dřeviny k výrobě interiéru sauny jsou osika, severský smrk, kanadská borovice ad.

Samozřejmě, že velmi oblíbené jsou i samostatné stavby. Venkovní sauna je drobná zahradní stavba, většinou srub, ale může být i zděná. Základním předpokladem k vybudování ovšem je:

  • Vlastní zahrada.
  • Snadný přístup k ochlazovací lázni, nejlépe rybníku, jezeru, biotopu, dřevěné kádi či vaně.
  • Snadný a bezpečný přístup jak do vlastní sauny, tak k ochlazovací lázni a zpět do domu.
  • Odstínění cesty mezi saunou a chladicí lázní před pohledy zvenčí, například stromy a keři. Pobíhat nahatý v závějích a skákat do vody dírou v ledu je adrenalinová zábava, když se provozuje v určitém soukromí.

Potřebný výkon saunových kamen vychází ze dvou faktorů: objemového rozměru sauny a stavebního materiálu. Standardně se počítá na 1 m3 výkon 1 kW saunových kamen. Na každý čtvereční metr kamenné (beton, kámen) nebo skleněné stěny (okno, dveře) by měl být ve výpočtu dosazen 1,2 m3 objemu sauny; stěně z masivního neizolovaného dřeva (z hranolů, kulatiny) odpovídá 1,5 m3. Nechcete-li topit pánubohu do oken, musí být saunovací domek dobře izolovaný (izolační fólií a minerálními deskami různé síly), a protože teplo stoupá, nejlépe musí být izolovaná horní část. K optimální účinnosti topného tělesa pomůže nižší strop (obvykle 210 až 230 cm, ale ne méně jak 190 cm). Tím se sníží vnitřní objem potírny, takže vystačíme s topným tělesem o nižším výkonu.

K vytápění se používají kamna elektrická nebo na dřevo. V nabídce jsou elektrická kamna od 2,3 kW (pro velmi malé sauny do 2,5 m3) až po kamna s výkonem 16,5 kW (pro sauny 16,5 až 30 m3). I kamna na dřevo se rozlišují podle vnitřní kubatury sauny: malá (4 až 15 m3) s výkonem 13 kW, která pojmou maximálně 30 kg kamenů; střední (8 až 24 m3) mají výkon 18 kW a pojmou kameny o hmotnosti až 60 kg, a velká kamna (10 až 50 m3) s výkonem 40 kW, kam se dá umístit až 120 kg kamenů. Do kamen na dřevo se může přikládat z venkovní i vnitřní strany. Vždy je ale důležité si uvědomit, že kamna spotřebovávají vzduch. Proto je dobré mít v tak malém objemu prostoru externí sání vzduchu. Všechna saunová topidla (na dřevo i elektřinu) umožňují polévaní vodou – tzv. parní rázy.