Přestože kdysi nebyly mobily ani internet, naši předci si museli umět poradit. Používali selský rozum a také zkušenosti, které se předávaly z generace na generaci. A mezi ně patřila i lunární pravidla týkající se sběru rostlin.

Pokud vyrazíte na kořeny pampelišky, můžete si z nich připravit třeba kávu. Zkusíte to?

Jak to funguje

Lunární pravidla se řídí postavením Měsíce vůči naší planetě. Jednotlivé fáze Měsíce určuje vzájemná poloha Slunce, Země a Měsíce. Proto se nám Měsíc putující kolem Země, což trvá téměř celý kalendářní měsíc (jde o 29,5 dne), ukazuje různě. Nevidíte-li nic, jde o novoluní. Pak Měsíc začne dorůstat a připomíná písmeno D („kyne“). Dostane se do první čtvrti a za čas vidíte úplněk – bílý kruh. Od úplňku zase Měsíc couvá, připomíná písmeno C („hubne“). Následuje poslední čtvrť a opět novoluní. A celý cyklus se opakuje.

Jak Měsíc ovlivňuje bylinky

Traduje se, že za úplňku mají byliny největší sílu. Ale pak byste měli v průběhu jednoho kalendářního měsíce poměrně málo času na jejich sběr (tento měsíc bude úplněk 6. dubna). Ještě je rozdíl v tom, co chcete zužitkovat, například u kořenů se doporučuje období, kdy Měsíc ubývá. Právě kořeny byste si teď brzo na jaře neměli nechat ujít, a pak ještě na podzim (pokud nemrzne). Na sběr nadzemních částí rostlin vyrazte v době, kdy Měsíc dorůstá.

Čtěte také

Skleněné plochy v koupelnách slibují velký efekt, prostor opticky zvětší a provzdušní.

Čtěte také

Perfektní řešení: bezrámová sprchová zástěna sluší každé koupelně

Kdy a co sbírat

Množství účinných látek ovlivňuje také doba sběru. Na kořeny (podzemní část rostlin) byste měli jít buď pozdě večer, nebo brzo ráno. Některé zkušené bylinkářky to ještě upřesňují: před východem nebo po západu slunce. Kdežto nadzemní části rostlin se vyplatí trhat spíše dopoledne až kolem poledne. A květy sbírejte, když jsou hezky rozvité (nikoliv odkvetlé), nať se zpravidla sbírá v době květu, listy jsou nejlepší na jaře.

Nicméně v případě bylinek stále koluje spousta mýtů, znáte je?

Čtěte také

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí, Praha

Čtěte také

Velký přehled: Velikonoční akce. Kde se budete bavit?

Buďte ohleduplní

Vůbec platí: odstřihnout květy či odříznout nať je lepší, než kdybyste části rostlin trhali - při trhání můžete vytrhnout i kořeny, a pokud je nechcete, zbytečně rostlinu ničíte. Což si nezaslouží ani plevel v přírodě, navíc mnohdy je léčivý. K přírodě se chovejte slušně, a dvojnásob to platí v případě, že chcete byliny sbírat pro výkup.

U lopuchu menšího se v tomto ročním období sází zejména na kořen. U lopuchu menšího se v tomto ročním období sází zejména na kořen Autor: Shutterstock

Co teď sbírat

Jaro přeje planým česnekům, navíc rostou po omezený čas, tak je nepropásněte. Už jsme si zvykli chodit na listy medvědího česneku (sbírat lze i nať a květy). Vašemu organismu bude svědčit také česnek podivný (konzumují se listy, květy a cibulky) a rovněž česnek viničný neboli planá pažitka (listy, případně i cibulky). Výborný je také česnáček lékařský, u něhož se sbírají mladé listy předtím, než bylinka začne kvést.

Samozřejmě teď nelze opomenout ani kopřivu dvoudomou, sedmikrásku chudobku nebo třeba plicník lékařský, který svědčí jak astmatikům, tak i kuřákům.

Zdroj: leros.cz, ceskatelevize.cz, culinabotanica.cz