Největší hvězdou a speciálním hostem festivalu bude Dennis Oppenheim (USA), který měl jako jeden z mála žijících autorů výstavu v nejprestižnějších světových muzeích (mezi jiným všechny „MOMA“ - Museum of Modern Art NY i San Francisco, Manco-Geneva, Kunsthalle-Basel, Whitney Museum - New York, Centre Pompidou - Paris atd.). Jeho skulptury Krystalů a kostelů postavených na špici kupují radnice světových velkoměst za miliony dolarů a je vnímám jako jeden z nejvlivnějších současných světových umělců.

Trvání festivalu Sculpture Grande 06

19. července – 30. října 2006Václavské nám. a ulice Na PříkopechJeho soubor pěti soch „Aerial Water Closets“ bude po New Yorku a Los Angeles viděn poprvé v Evropě právě v Praze na Sculpture Grande.

Největší sochou bude samotná budova Národního muzea, která se instalací německého autora Herberta Hamaka stane sama sochou. Tímto bude mít socha velikost půdorysu cca 8 000 m2. Autor svými instalacemi podtrhuje krásu nejvýznamnějších historických budov ve světových metropolích (známá je např. jeho instalace s modrými kostkami na katedrále v Miláně). Budova Národního muzea bude symbolicky zahajovat přesnou kurátorskou „linii soch“ vedenou od Muzea po Můstek.

Nejprestižnějším zúčastněným mladým autorem bude Mark Titchner (UK). Je jedním ze čtyř současných nominovaných na TURNER PRICE 2006, což je cena pro nejlepšího žijícího současného umělce. Pokud by ji Mark Titchner na podzim získal, stal by se oficiálně nejlepším autorem výtvarného umění na světě pro rok 2006. V Praze představí projekt podobný tomu, který již uvedl na Times Square v New Yorku.

Nejvyšší sochou bude jedenáctimetrová katedrála Lubomíra Mikleho (SK), novodobé pojetí sakrální a meditativní stavby. Autor opět pracuje na principu reinkarnace lidmi vyřazených strojů – tentokrát se třemi autobusy Karosa.

Nejvíce autorů (15) pracovalo na soše „12 písmen“ – je to dílo prof. Milana Knižáka a jeho multimediálního ateliéru. Velkorozměrová betonová písmena vytvářejí kontroverzní nápis, ale sloužit mohou také jako pohodlné lavičky uprostřed Václavského náměstí.

Nejpietnější socha – Kaddish (motlitba za zemřelé) od Aleše Veselého (CZ) bude stát jenom několik metrů pod pomníčkem Jana Palacha.

Nejsymboličtější socha bude mít čestné postavení uprostřed Václavského náměstí – kubánský autor Kcho žijící dnes v New Yorku představí z bronzu odlité dva čluny, na kterých Kubánci vyplouvají k pobřeží Ameriky i za cenu riskování vlastního života. Dva čluny spojené dohromady symbolicky představují také k motlitbě sepnuté ruce…

Nejviditelnější socha bude 24 hodinový projekt „Tsunami“ autora Richarda Senesiho (SK) – autor svojí hodnověrnou instalací představí chodcům iluzi valící se vody tak, jak to asi cítili postižení v prosinci roku 2004 na Srí Lance a v Thajsku. Připomenout si oběti a uvědomit si sílu přírody – to všechno budeme cítit při Tsunami Na Příkopech.

Nejvíce komunikativní sochou bude sedmidenní performance autorky Dariny Alsterové. Ta bude žit několik hodin na náměstí v bílé kostce a komunikovat pomocí mobilu s lidmi procházejícími Václavským náměstím. Bude to něco jako art reality show, umělkyně bude vydaná v šanc sto tisícům lidí, kteří procházejí náměstím.

Nejvíce soch jedné provenience bude ze Španělska. Sešlo se celkem šest autorů a jejich děl. Jedna z kurátorek festivalu - Dr. Pilar Ribal – je rovněž ze Španělska.

Více informací na: www.galleryartfactory.cz

Zdroj: Gallery Art Factory