Plánované výškové domy na pankrácké pláni mohou vést k vyškrtnutí Prahy ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Novinářům to dnes řekli zástupci několika občanských sdružení, která záměr investora kritizují. Některá sdružení už se obrátila dopisem na představitele UNESCO se žádostí, aby této věci věnovali pozornost.Podle ředitele magistrátních památkářů Jana Kněžínka však pozice Prahy v souvislosti s chystanou výstavbou výškových budov ohrožena není. "Jsou to naprosté nesmysly," řekl dnes ČTK. Ke studii vydali magistrátní památkáři podle Kněžínka kladné stanovisko. Stejně se vyjádřil rovněž Národní památkový ústav a městský sbor expertů, dodal.K současným výškovým budovám na Pankráci mají podle informací sdružení přibýt další dvě. Nemají přesáhnout výšku někdejšího Motokovu, nyní City Empiria. Podle původních plánů měly být mnohem vyšší než nyní nejvyšší tamní budova, která dříve patřila rozhlasu a teď se jmenuje City Tower.

Nové mrakodrapy podle Martina Skalského ze sdružení Arnika naruší panorama města. "Může dojít k poškození památkových hodnot Prahy," řekl na tiskové konferenci. Obavy vyjádřil také předseda českého komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) při UNESCO Josef Štulc.

Představitelé UNESCO již podle něho řešili dva velmi podobné případy ve Vídni a v Kolíně nad Rýnem. Ve Vídni prý nakonec plán na výstavbu výškových budov kromě jedné padl. Kolín nad Rýnem byl podle Štulce zařazen na seznam památek v ohrožení. Praze nyní hrozí stejný proces, varoval. Kněžínek uvedl, že je to Štulcův soukromý názor.Proti záměru investora, firmy ECM, vystupuje několik sdružení již řadu let. Na UNESCO se prý část z nich obrátila kvůli tomu, že v České republice již vyčerpala všechny možnosti, jak výstavbě zabránit. Další sdružení chystají obdobný dopis.Plán výstavby výškových domů kritizuje také architekt Vlado Milunič, podle kterého je Praha městem věží, a nikoli mrakodrapů. Podle předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřiny Bečkové se stala chyba již v minulosti, kdy se na Pankráci objevily první tři vysoké budovy. Říká se jim vykotlané zuby. Kněžínek podotkl, že nejhorší je právě stav, který je na pláni v současnosti.

Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce tvrdí, že sdružení nejsou proti výstavbě na pláni, musí být ale rozumná. Měly by tam podle ní vzniknout domy, v nichž budou různé služby pro místní obyvatele. Mrakodrapy jim podle Janouškové nic pozitivního nepřinesou, v okolí podle ní pouze zhoustne automobilový provoz.

Zdroj: ČTK