Předsíni je už dlouhá léta přisuzován nevelký prostor, a to i přesto, že je frekventovaná a častokrát se tu sejde hned několik lidí najednou. Tento fakt musíme vzít pouze na vědomí a s prostorem se vypořádat s vtipem, aby interiér byl maximálně funkční a zároveň pěkný. Vzhled totiž působí na všechny příchozí, tedy i na ty, kteří dál do bytu nikdy ani nenahlédnou.

1. Velikost
Optické triky:• tmavší zadní stěna místnost zkracuje• tmavší boční stěny místnost prodlužují• barevný strop prostor opticky snižuje• zrcadlo pocitově zvětší úzkou chodbu• vodorovné pruhy prostor rozšíří, svislé naopak uberou na objemu

Vstupní prostor do rodinného domu nebo bytu by v ideálním případě měl být natolik velký, aby se tu pohodlně svlékly a vyzuly alespoň tři osoby. Plánujeme-li tedy novostavbu nebo rekonstruujeme stávající prostor, měli bychom předsíň pojmout maximálně velkoryse. Výsledek bezpochyby nejednou oceníme, zvláště při přijímání hostů. Zároveň do takové místnosti můžeme použít standardní vybavení, častokrát se sem vejdou i vestavěné skříně. Do menších prostor volíme zařízení, které bude funkční a zároveň nebude překážet. Na pomoc přijde několik optických triků (viz blok). Nesmíme zapomenout, že při plánování vybavení předsíně je vždy prioritní nekolizní vstup i východ z bytu.

2. Čistá a špinavá zónaV předsíni bychom měli vytvořit dvě zóny. Takzvanou špinavou zónu, kde se pohybujeme ve venkovní obuvi, a čistou, kam vstupujme v přezůvkách. Logice prostoru odpovídá zvolená podlahová krytina. Tam, kde se pohybujeme ve venkovní obuvi, jsou vhodné odolné podlahoviny, například dlažba, laminátová podlaha s dostatečnou zátěží, použít můžeme i podlahoviny z korku nebo dřeva opatřené speciální povrchovou úpravou a odolná linolea. V přezůvkách pak můžeme chodit po kterékoliv krytině, která je nám příjemná. Zvolíme-li koberec, pak musíme počítat s častějším vysáváním.

3. Barvy Autor: archiv Vhodná volba barev je přímo závislá na velikosti místnosti a osvětlení. Do menších prostor volíme světlé tóny a jemné dekory, ve větších se nemusíme obávat pestřejšího pojetí, a to zvláště do místností s oknem. Také nápadné dekory mohou v tomto prostoru působit zajímavě. Obecně platí, že pro vymalování jedné místnosti bychom měli kombinovat maximálně tři barvy, a to včetně nábytku a doplňků.

4. ZařízeníVysoké nároky jsou kladeny zejména na ukládání. V rozměrné předsíni jsou vítané vestavěné skříně, které nepřekáží a přitom pojmou dostatek svršků. Její vnitřní uspořádání volíme s ohledem na naše potřeby. Bude-li sloužit skříň pouze pro úschovu bund a kabátů, postačí tyč na jejich pověšení a police na uložení zimních věcí (rukavic, čepic, šál apod.). Jiné řešení nabídnou speciální předsíňové sestavy, ty vybíráme podle prostorových možností a vlastních potřeb. Vždy bychom však měli pamatovat na praktickou stránku, tedy dostatek místa na odložení kabátů (alespoň 1 pro každého člena domácnosti), bot, vhod přijde i místo na odložení klíčů a tašky. V ideálním případě tu můžeme zřídit místo na sezení při obouvání. Při výběru se nenechte uspokojit první sestavou, která se vám bude zdát „docela dobrá“. Na trhu je totiž dostatek vybavení s důvtipným řešením. Úložné místo je například skryto za stěnou, která se odsouvá pomocí koleček, může se vyklápět nebo být schované za nenápadnými dvířky apod. V extrémně malých prostorách přijdou vhod běžné tyče, existují i typy s otočnými policemi.

5. Botník Autor: archiv Vybíráme s ohledem na počet osob v domácnosti, ukládáme do něj zpravidla jen obuv, kterou právě používáme. Sezónní schováme do šatny, případně sklepa apod. Velikost botníku volíme podle počtu páru bot, které do něj chceme uložit. A to tím způsobem, že boty nesmí ležet jedna přes druhou, aby se neničily, naopak musí se snadno vyjímat i zpět ukládat. Botník může být samostatný, nebo je součástí předsíňové stěny, jeho místo je blízko vchodových dveří a tam, kde máme snadný přístup k vyjímání nebo ukládání obuvi. Horní desku můžeme využívat k odkládání doplňků, při úvaze o vnitřním uspořádání bychom měli alespoň jednu třetinu vyčlenit pro domácí přezůvky.

6. OsvětleníJe nedílnou součástí interiéru, kterou nesmíme podcenit, a to i přesto, že se tady zdržujeme jen pár minut. Světelné podmínky by měly být co nejpřirozenější, zvláště v místnostech bez denního světla. Tam je zapotřebí několik různých typů lamp. Obecně se doporučuje instalovat centrální světlo, které umožňuje bezpečně se pohybovat v místnosti. V menších prostorách můžeme zvolit přisazená stropní svítidla, prostorným halám sluší lustry. Do úzkých chodeb jsou vhodné lankové systémy, nikdy nic nezkazíme podhledovým osvětlením. V předsíni je praktické také nepřímé osvětlení (např. nástěnná svítidla) s úsporným zdrojem, který můžeme bez obav nechat svítit při odchodu, takže se budeme vracet do osvětleného bytu. Opomenout bychom určitě neměli správné umístění vypínačů. Ty by vždy měly být po ruce u vchodových dveří a zároveň na konci předsíně, aby uživatel mohl po jejím přejití pohodlně světlo vypnout.

7. Solitéry Autor: archiv Na trhu najdeme nejrůznější volně stojící věšáky a samostatné háčky pyšnící se poutavým vzhledem, kterému lze jen stěží odolat. Pokud se rozhodnete pro koupi takového stojanu, dobře zvažte, zda nakonec nebude v předsíni překážet a zda pojme dostatek svršků. Chcete-li vstup do bytu ozvláštnit, pak dejte raději přednost zajímavému stojanu na deštníky, jehož vzhled může být také originální a který se v předsíní určitě neztratí.

-td-