Snížením spotřeby vody doma, v zahradě i v kanceláři v žádném případě nijak zásadně neomezíte své každodenní návyky a činnosti. Pomůžete naší planetě, a navíc snížíte účty za energie. Mrkněte na video, proč vodou šetřit a jakými jednoduchými triky toho dosáhnout:

Zdroj: Youtube

Koupat, nebo sprchovat?

Asi nejrozšířenější poučkou je přejít z relaxační bublinkové koupele každého člena domácnosti na rychlou a osvěžující sprchu. Pokud stihnete tuto pravidelnou očistu do čtyř minut, ušetříte opravdu spoustu vody i peněz.

Vodou zbytečně neplýtvejte

Určitě si i vy vybavíte spoustu situací, které by si zasloužily změnu. Někdo si čistí zuby dvakrát denně, někdo vícekrát. Na tom není nic špatného. Při čištění ale nepotřebujete mít puštěný kohoutek – za minutu jím proteče až 6 litrů vody. Raději ho vypněte.

Neignorujte netěsnosti a kapající kohoutek. Za rok kapkou po kapce vyplýtváte více než 5 300 litrů vody. Není nic lehčího, než ho spravit a pečlivě ho zavírat.

Častou chybou domácností je také puštění poloprázdné pračky a myčky. To spotřebovává zbytečné množství vody a energie. Ať se jedná o špinavé prádlo, nebo nádobí, vždy je zapněte až budou úplně plné. Dva hrnečky a talířky raději umyjte ručně.

Zachyťte dešťovku pro vaši zahradu

Nejjednodušším způsobem, jak vodou šetřit při zalévání, je odložit hadici a začít zachycovat dešťovou vodu. Trávník ani vaše okrasné záhony nepotřebují pitnou vodu z vodovodu, dopřejte jim raději tento dar přímo z přírody. Využijte stékající vodu ze střechy a pomocí okapů ji sveďte do barelů, velkých kbelíků a dalších nádob.

Pokud přesto potřebujete pravidelně trávník zalévat zavlažovacími systémy, opatřete je dešťovými čidly.

Teď už víte, jak snadné a rychlé je vodou šetřit u vás doma a na zahradě. Tak se pusťte do šetření vodou a energiemi ještě dnes.

Zdroje: americanrivers.org, www.wwf.org.uk, energysavingtrust.org.uk