Koupelny se postupně staly nejen místem pro očistu, ale také pro relaxaci a někdy i reprezentaci rodiny. Vodovodní baterie se svým designem významně podílejí na vzhledu koupelny.

Proč termostatickou baterii

Kromě designu požadujeme samozřejmě od baterie funkčnost a kvalitu. Proto bychom neměli vybírat v nejnižších cenových hladinách, spolehlivost takových baterií může být problematická. Kromě úpravy povrchu, která by měla zaručovat vysokou odolnost, je Voda, baterie Autor: archiv nejchoulostivějším místem kartuše u pákových baterií. Kartuše je prvek, jehož pohybem se mění teplota a množství protékající vody, a je nejvíce mechanicky namáhaný. Proto právě kvalita kartuší do značné míry určuje funkčnost a životnost baterie. O kvalitě nás může přesvědčit záruka, někteří výrobci ji nabízejí na baterie standardně pětiletou.

Pákové baterie v současnosti dominují díky jednoduchému ovládání. Klasické kohoutkové si stále udržují pozici zejména v oblasti retro stylu, ale většina výrobců nabízí i několik provedení moderního minimalistického vzhledu. Stále ještě nedoceněné jsou termostatické baterie. Za o něco vyšší cenu získáme zařízení, které je nejen bezpečné, ale významně šetří vodu i energii. Baterie jsou vybaveny otočným regulátorem, kterým si na stupnici nastavíme teplotu. Na hodnotě 38 stupňů Celsia bývá bezpečnostní pojistka, která musí být v případě potřeby překonána. Odpadá zdlouhavé čekání na optimální teplotu a nehrozí opaření ani šok z ledové vody. Právě ve sprchových koutech se termostatické baterie využívají nejvíce, ale uplatní se i u vany a umyvadla.

Deštík místo sprchy

Autor: archiv Jak již bylo řečeno, z hlediska použití se armatury dělí na umyvadlové, sprchové, vanové a bidetové a dřezové pro kuchyně. Na našem trhu jsou k dostání ve dvou standardních rozměrech (rozteč), a to 100 mm a 150 mm. Z hlediska umístění se rozdělují na nástěnné, upevněné na zeď vně omítky, stojánkové, které se instalují přímo na umyvadlo či vanu, a podomítkové – ty jsou schované pod obkladem. Podomítkové baterie jsou oblíbené v minimalisticky zařízených koupelnách. Místo věnované domácí lázni se zvětšuje a stoupá popularita samostatně stojících van, které potřebují dostatečný prostor. K nim patří stojánkové baterie. Hitem posledních let jsou takzvané dešťové sprchy, tedy sprchové hlavice velkých rozměrů. Obecně lze říci, že čím větší je sprchová hlavice, tím větší je i potěšení ze sprchování, a to platí zvláště o hlavových (horních) sprchách, které poskytují intenzivní zážitek z proudící vody. K tomu lze přidat možnost volby různých sprchových paprsků. Rozmístění sanitární keramiky je dané již v projektu, kvůli návrhu instalací. Proto bychom ještě před zahájením stavby či rekonstrukce měli mít představu, jakým typem sanity a baterií budeme koupelnu v Sprcha, koupelna, baterie, voda Autor: archiv ybavovat. Koupelnové studio bychom měli navštívit už ve chvíli, kdy budeme znát rozměry místnosti, ještě před zahájením instalačních prací. Tento návrh pak může zahrnovat kromě výběru obkladů a dlažby také konkrétní modely sanity a baterií. Tak se vyhnete dodatečným předělávkám.

Design, funkce, kvalita

Kromě stále nových designových řad, které reagují na změny v interiérových trendech, se přední výrobci armatur zaměřují na ekologické aspekty – šetření vodou a energií. Ruční sprchy s velkou sprchovou hlavicí jsou tak často vybaveny technologií, díky které spotřebují 10 litrů za minutu při průtočném tlaku 2 bary. To je stejná spotřeba jako u normální ruční sprchy s menším průměrem sprchové hlavice. Celá řada dalších produktů, například většina termostatů, obsahuje tlačítko EcoButton, které umožňuje redukovat spotřebu vody až o 40 %. I samotné využití termostatů, které reagují rychle na změnu teploty a tlaku, takže sprchování zabere méně času, uspoří vodu i energii. Mezi další oblasti úspor patří splachování toalety. Dvě možnosti splachování, takzvané malé (cca 3 litry) a velké (cca 6 litrů), se již pomalu stávají samozřejmostí. V nabídce najdeme také tlačítko Start/Stop, díky němuž lze množství splachovací vody dávkovat individuálně.

-Monika Smekalová, Dům a zahrada 9/2010-Foto: Grohe, Ravak

Autor: archiv V listopadovém čísle časopisu Dům a zahrada dále najdete:

  • Barevné trendy pro rok 2011
  • Třetí díl seriálu o fasádách: tentokrát o netradičních materiálech
  • Velké téma: Jak si vybrat dřevostavbu
  • Vybavujeme dům pro miminko
  • Vše o zimních zahradách
  • Jaký zvolit plot: inspirace a praktické rady
  • Fotosoutěž Pecka roku: představujeme 10 nejošklivějších domů

Listopadové číslo časopisu Dům a zahrada je v prodeji od 19. října.