Fígl podvodníků, kteří nabízejí lákavé nemovitosti k lacinému pronájmu, je prostý: většinou se vydávají za majitele bytu, kteří zrovna pobývají v zahraničí, a tak se veškerá komunikace musí odehrát přes e-mail. Bohužel tu není možnost ani zajít na prohlídku bytu, ale vidíte přece z fotografií, že je interiér v dobrém stavu a nachází se v populární lokalitě. Když pošlete na majitelův účet zálohu, nejlépe rovnou s prvním nájmem, dotyčný vám zašle klíče. Ale to se už nestane. Přijdete o peníze, a v hledání pronájmu jste zase na bodě nula.

Jak podvodníkům nenaletět?

Trvejte vždy na osobním setkání. „Doporučujeme navázat nejdřív telefonický kontakt a následně vybranou nemovitost navštívit a komunikovat s makléřem či majitelem nemovitosti osobně. Rozhodně neposílejte zálohu za pronájem výměnou za zaslání klíčů,“ radí Kateřina Peštuková, manažerka Sreality.cz.

Realitní makléř Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Seriózní realitní servery se snaží podvodné inzeráty eliminovat. „Na Sreality.cz všechny inzeráty průběžně kontrolujeme. Pokud zjistíme, že mají parametry podvodného inzerátu, automaticky je zakážeme. Poté rozešleme e-mail s upozorněním, že se jedná o podvodný inzerát, všem zájemcům, kteří na něj reagovali,“ uvádí Peštuková.

Zadavatelé podvodných inzerátů se však snaží i pečlivě nastavená pravidla obejít. „Nově podvodníci na tyto e-maily s upozorněním začali reagovat tím způsobem, že někdy po našem obeslání uživatelů pošlou ještě další mail. V něm mohou vystupovat pod naší hlavičkou a používat kopii našeho loga a uvádět, že upozornění odešlo omylem. Pravidlo ale zní: pokud inzerát jednou označíme za špatný, nevěřte mu, a to ani tehdy, pokud by vás kdokoliv o jeho kvalitách nadále přesvědčoval,“ doplňuje Peštuková.

Jak by měla vypadat důvěryhodná inzerce:

  • inzerenti uvádějí ve srovnání s ostatními inzeráty v lokalitě přibližně podobnou cenu za pronájem

  • fotografie jsou realistické a zobrazují skutečný stav nemovitosti

  • textový popis vystihuje nejen pozitivní, ale i negativní vlastnosti nemovitosti

  • text inzerátu obsahuje veškerou diakritiku

  • kontaktní osoba u inzerátu pružně reaguje a odpovídá na věcné dotazy

  • návrh osobního setkání je makléřem nebo majitelem bez výmluv přijatý

  • ověření vlastnictví bytové jednotky či domu podle Katastru nemovitostí České republiky je v pořádku