Šišák bajkalský je jedním ze tří stovek druhů rodu šišák z čeledi hluchavkovitých bylin. Dnes ho najdeme volně růst zejména v Asii, konkrétně v Rusku, na východní Sibiři, v Mongolsku nebo ve Vietnamu.

O účincích šišáku bajkalského se více dozvíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Tato bylina může sloužit i jako okrasní rostlina, a to díky modro-fialovým květům, které mají až dva centimetry a jsou uspořádány v hroznovitých květenstvích. Šišák bajkalský je na pěstování v našich podmínkách nenáročný. Coby trvalka pocházející z chladných částí Asie naši zimu s přehledem zvládne. Při péči o ni není zapotřebí organického hnojení. Dobře se jí bude dařit jak v trvalkovém či bylinkovém záhonu, tak na skalce nebo v nádobě na balkoně.

Léčivé účinky šišáku

Šišák ale ani zdaleka není pouze bylinou, která hezky vypadá na vaší zahradě. Obsahuje celou řadu ozdravných látek, jako jsou glykosidy, polyfenoly, kyselina benzoová či steroly, díky kterým má potenciál harmonizovat mnoho důležitých procesů v organismu. Má tak mnoho pozitivních účinků na lidský organismus, jako je odbourání stresu nebo podpora při psychické únavě. Dále zlepšuje spánek, posiluje imunitu, snižuje horečku a některým ženám pomáhá zmírnit menstruační bolesti. Dnes je zmapovaná celá řada dalších pozitivních účinků šišáku.

Kde šišák koupit?

Kořen šišáku si můžete opatřit v mnoha formách. V kamenných obchodech nebo na internetu jej můžete sehnat coby doplněk stravy ve formě kapslí, které dávkujte v souladu s příbalovým letákem. Další dostupnou variantou je tinktura, kterou lze užívat čtyři až šest týdnů v závislosti od toho, jak rychle mizí projevy nemoci.

Jak si připravit odvar?

Pokud nejste fanoušci kapslí ani tinktury, můžete si připravit vlastní odvar z šišáku. Jednu lžičku nadrceného kořene šišáku přidejte do čtvrt litru vroucí vody. V něm nadrcený kořen nechejte louhovat nejméně deset minut. Výsledný odvar můžete konzumovat po dobu až šesti týdnů, poté si podobně jako v případě tinktury dejte pauzu.

Vždy mějte na paměti, že kořen šišáku se nesmí kombinovat s některými jinými léčivy nebo bylinami. Šišák také není vhodný pro těhotné ženy, malé děti, diabetiky a uživatele antidepresiv. Před jeho konzumací se tak poraďte s lékárníkem nebo lékařem, zdali je pro vás opravdu vhodný.

Zdroje: zahradnictvi-flos.cz, novinky.cz, herbal-store.cz