Stavební firma Skanska CZ prodala všechny své obligace firmy Sazka v objemu 23 milionů eur, tedy asi 710 milionů korun. Šlo o dluhopisy, kterými Sazka financovala výstavbu sportovní haly Sazka Arena a jimiž částečně splatila odvedené stavební práce na hale. Sdělil to mluvčí Skansky Ondřej Šuch. Prodej se uskutečnil přes makléřskou firmu, takže kupujícího Skanska nezná, řekl. Prodejní cenu obligací firma nezveřejnila.

"Obligace jsme prodali za velmi dobrou cenu," uvedl pouze místopředseda představenstva a finanční ředitel Skansky CZ Miroslav Tvrdý. "Celý systém financování výstavby haly Sazka Arena byl sice nestandardním, ale v dané situaci rozumným řešením. Konečné vypořádání obligací bylo pro nás ziskové," dodal.

Dluhopisy v objemu 5,5 miliardy korun s desetiletou splatností a úročením 7,375 procenta vydala Sazka v květnu. Hlavními investory byly české i zahraniční banky, investiční fondy, pojišťovny, společnosti ze správy finančních aktiv, stejně jako hlavní dodavatelé, firmy Skanska CZ a Damovo ČR.

Aréna je podle majitelů nejmodernější zařízení svého druhu v Evropě. Celkem se mají pořizovací náklady vyšplhat po započtení všech úroků a dalších plateb k osmi miliardám korun. Po hokejovém mistrovství světa, které provoz nové haly otevřelo, panovaly o jejím dalším využití pochyby. Nyní v ní hrají domácí utkání extraligy hokejisté Slavie.

Ředitel Sazky Aleš Hušák vidí budoucnost arény optimisticky. Nedávno uvedl, že hala už vydělává na svůj provoz. Na příští rok má údajně potvrzeno 111 programových dní, čímž se podle Hušáka řadí mezi přední arény v Evropě. -čtk-