V ideální situaci by měl mít dětský pokoj tři zóny – tam, kde se dítě bude učit, kde si bude hrát a kde bude spát. Pokud je dětský pokoj malý, snažte se dodržet alespoň učicí a relaxační zónu.

Kde se spí a kde se učí?

V zóně, kde se dítě bude učit, by neměl chybět psací stůl s kvalitní židlí a dostatkem úložných prostor (zásuvky u psacího stolu nebo kontejner se šuplíky a ideálně na kolečkách). Je možné, že děti (zejména ty menší) budou své úkoly psát v kuchyni nebo obývacím pokoji, abyste je měli na dohled a případně jim mohli pomoct, přesto je vhodné, aby měly svůj vlastní pracovní prostor. Koneckonců zde mohou tvořit, luštit rébusy nebo malovat.

pokoj pro skolaka Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

V odpočinkové zóně by neměly chybět různé hrací prvky, skříňky s hrami, knihovnička, někteří malí sportovci ocení například žebřiny nebo houpačku. Hrací zónu můžete oddělit i opticky, například umístěním skříněk nebo třeba jen kusovým kobercem. Pro větší pohodlí můžete dětem koupit různé polštáře, válecí pytle nebo křesílka. Záleží na velikosti pokoje, vašich finančních možnostech a vkusu.

Spací zóna by měla být určitě v klidné části pokoje, to znamená, že by neměla být obklopena velkým množstvím věcí, které by večer poutaly dětskou pozornost, například množství hraček na poličkách apod.

pokoj pro skolaka Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Barvy hrají svou roli

Dětský pokojíček určitě vymalujte nebo vytapetujte v příjemných barvách, které se líbí zejména vašemu dítěti. Využít můžete i oblíbené postavičky vašeho potomka a použít je jako obrázkové dekorace na stěnu nebo jako vzory na povlečení. Dejte však pozor, někdy se dítěti líbí postavička nějakého superhrdiny, avšak v momentě, kdy mu koupíte černé povlečení s Batmanem nebo Spider-Manem a na zeď nalepíte velké tmavé plakáty s postavičkami v maskách, může to zejména u malých dětí vyvolávat špatné sny a úzkost.

V příjemných barvách byste měli vyladit stěny v pokoji, nábytek, povlečení a další doplňky. Pestrost je skvělá, ale nepřežeňte to. Ideální je například volit tři barvy, z nichž jedna je bílá, protože ta pokojíček vždy opticky rozzáří. V oblasti spací zóny se raději vyhněte výrazným barvám, jako je černá, červená nebo křiklavě oranžová, raději dejte přednost pastelovým barvám, jako např. zelená, modrá, fialová.

pokoj pro skolaka Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Nepodceňujte osvětlení

Důležité je rozmístění nábytku v pokoji a také nákup správného osvětlení. Pracovní stůl by měl být situován ideálně čelem, nebo alespoň bokem k oknu, nikoli tak, aby dítě sedělo k oknu zády. Rovněž umístění osvětlení nepodceňujte, je důležité dobře osvětlit pracovní a případně hrací zónu, zatímco spací část pokoje přímé velké světlo nepotřebuje. Na pracovním stole by neměla chybět lampička, ideálně s chladným bílým světlem, které se pro práci hodí více než teplé žluté světlo. To naopak můžete využít například pro stolní lampičku nebo nástěnné osvětlení u postele dítěte, aby si před spaním mohlo ještě číst a nemuselo svítit lustrem.

Dbejte na detaily

K vybavování pokoje byste měli rozhodně přizvat svého potomka. Je to jeho pokojíček, a je proto důležité, aby se v něm dítě cítilo dobře. Doplňte pokoj obrázky, plakáty, malovací tabulí, koši s hračkami nebo plyšáky a polštářky. To, že je z vašeho dítěte školák, neznamená, že nepotřebuje své hrací a odpočinkové drobnosti, které má rádo.