Stručný souhrn z článku:

  • Nepravá skořice, pocházející z čínského cassia skořicovníku, je běžnou variantou na trhu s výraznou chutí a vůní. Je levnější než pravá skořice, ale obsahuje vyšší množství toxické látky kumarinu, což může způsobovat zdravotní problémy při nadměrné konzumaci.
  • Pravá cejlonská skořice pochází z Srí Lanky, má jemnější chuť a nižší obsah kumarinu.
  • Hlavní rozdíly mezi pravou a nepravou skořicí zahrnují vzhled, chuť, obsah kumarinu a cenu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Nejrozšířenější variantou na trhu je tzv. nepravá skořice, která pochází ze skořicovníku čínského zvaného cassia. Má výraznou vůni i chuť, která může být při ochutnání až štiplavá.

Její největší předností je nenáročné zpracování, jako koření se na rozdíl od pravé skořice používá celá kůra. Díky tomu je i výrazně levnější.

Nevýhodou nepravé skořice je ale vyšší obsah toxické látky kumarin, která je ve vysokém množství škodlivá pro játra a může způsobovat nespavost, závratě, bolesti hlavy a krvácení. Kumarin se používá ve farmaceutickém průmyslu například jako součást léků pro ředění krve.

Při občasné konzumaci

  • Při občasné konzumaci se nemusíte nežádoucích účinků skořice cassia obávat.
  • Pokud si ji ale dopřáváte na denní bázi nebo ji často podáváte dětem, například v kaších nebo lívancích, hlídejte její množství.
  • Doporučená denní dávka u dětí je 0,4 gramu a u dospělých 2 gramy. V případě pravé cejlonské skořice je množství vyšší.

Podívejte se, jak se sklízí a zpracovává cejlonská skořice:

Zdroj: Youtube


Pravá je jen jedna

Domovem pravé skořice je Srí Lanka a v obchodech ji najdete pod označením cejlonská. Pochází ze skořicovníku cejlonského a v tomto případě se stáčejí do křehkých svitků pouze nejkvalitnější části vnitřní kůry. Odřezky a úlomky se následně melou na prášek.

Chuť a vůně cejlonské skořice vás napoprvé mohou překvapit – jsou jemnější, mírně nasládlé a najdete v nich i citrusové tóny. Na rozdíl od nepravé skořice je v tomto druhu obsah kumarinu výrazně nižší – a to až 400krát.


Jak skořice pomáhá

Skořice má kromě širokého využití v kuchyni také příznivé účinky na zdraví. Pomáhá rozproudit krevní oběh a má zahřívací účinky. I díky tomu je oblíbenou přísadou do čajů, punčů a svařeného vína. Příznivě působí při zažívacích obtížích, má protizánětlivé a antioxidační účinky a pomáhá regulovat hladinu cholesterolu i cukru.

Hlavní rozdíly mezi pravou a nepravou skořicí

Hlavní rozdíly mezi pravou a nepravou skořicí

Vzhled

Svitky pravé skořice jsou světlé, křehké, hladké a tvoří je několik tenoučkých plátků kůry. Vzhledem připomínají stočený doutník.

Kůra nepravé skořice cassia je tvrdší, tmavší a hrubší. Rulička je dutá a stočená jen z jedné vrstvy.


Chuť a vůně

Pravá skořice má jemnou vůni a mírně nasládlou chuť s lehce citrusovým nádechem.

Nepravá skořice se vyznačuje intenzivním aroma, v chuti je výraznější až štiplavá.


Obsah kumarinu

Obsah toxického kumarinu v pravé skořici se pohybuje okolo 0,004 %.

V nepravé skořici může dosáhnout až 5 %.

Cena

Díky jednoduššímu zpracování je nepravá skořice výrazně levnější než cejlonská. Rozdíl může být až dvojnásobný.

Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, www.jimejinak.cz, www.vitalia.cz/clanky