Autor: archiv Z téhle návštěvy si nejspíš zapamatujete skříň. Není vestavná, ale naopak: ční do prostoru.

Majitel tohoto bytu tíhne k truhlařině, rád si kreslí a má vztah k architektuře. Takto sám sebe charakterizuje Ladislav, který nás do svého bytu pozval dnes. Na stole ležely připravené plány oné skvělé skříně, vedle stála právě otevřená láhev červeného Cabernetu Sauvignon a Ladislav byl skvěle připraven na vpád médií do svého soukromí. „Jsem starý mládenec, nestydím se za to a rád si hraji s materiálem. I proto jsem si vymyslel tenhle červený válec. Skříň, ve které Autor: archiv mám poschovávané různé, především pracovní věci,“ říká na úvod milý hostitel.

Ale pojďme od skříně trochu zpátky a přibližme si, jak tento byt vznikl. „Jednoduše: když jsem ho zdědil po babičce, byl v hrozném stavu. Sám jsem ho rekonstruoval a většinu prací si zde udělal sám. Baví mě to, mám spoustu technických a stavebních příruček, v garáži správnou kutilskou výbavu a sadu velkých kladiv,“ trochu přehání Ladislav. Věděl, že do bytu občas zavítá návštěva, ale jinak nemusí řešit dětský pokoj a také provoz vícečlenné rodiny, a tak si mohl vyhrát s detaily a Autor: archiv technickým zpracováním celého interiéru. Na pomoc si přizval několik kamarádů, vesměs profesionálů, kteří pracují v oblasti interiérů. „Byla to chlapská záležitost, vždycky jsem to nakreslil, kamarádi to zkorigovali, opravili moje největší přehmaty a pustili se do práce. Takže byt mě stál mnohem méně, než bych musel zaplatit firmě. Ale samozřejmě také spoustu času a omylů,“ říká Ladislav. Ale podle svých vlastních slov času měl dost a chybami se člověk učí.

Pojďte tedy s námi na prohlídku. O kutilství nemůže být ani řeč, a i když náš hostitel rád toto Autor: archiv slovo používá, je byt až překvapivě dobře provedený a za některé technické detaily by se nemusel stydět ani profesionál. Střídmá barevnost v měkkých teplých tónech dobře koresponduje se dřevem (na podlaze jsou položeny parkety), kuchyňský kout je opticky propojený s obývacím prostorem, který je velmi jednoduše zařízený. „Jsem konzervativní, takže to bylo jednoduché rozhodování: pohodlná sedací souprava, samozřejmě televize a knihovna,“ směje se Ladislav.

Dolévá víno a pokračuje: „A teď se pojďte podívat na ten válec… jak se podařilo udělat kování!“ Je Autor: archiv vidět, že červený elipsoid, který odděluje spací část ložnice od pracovního místa, je opravdovou chloubou majitele. Závěsy plynule jezdí v sádrokartonovém podhledu, ze kterého do pokoje svítí jednoduchá kulovitá svítidla.

A jaké další úpravy nebo změny chystá Ladislav ve svém bytě? „Zatím žádné, jsem spokojený. Ale nemohu vyloučit, že se za pár let nepustím do celkové rekonstrukce a všechno poletí pryč. Pak si vymyslím další „libovosti“ a začnu znova. Protože mě to baví,“ říká tak trochu kutil, řemeslník a bytový architekt-samouk v jednom.

Povšimněte si: skříně ve tvaru červeného válce, která dominuje ložnici, střídmé kombinace přírodních materiálů
-var- Foto: Iveta Kopicová