Škodlivého hmyzu se snaží zbavit každý – nejen vlastník obrovské farmy, ale také majitel malé zahrádky, který zde pěstuje jahody a pár druhů zeleniny. Umíte od sebe ale škůdce a predátory spolehlivě odlišit? Dnes vám přineseme hned několik příkladů, které jste možná nečekali.

Mravenci jako záchrana (nejen) lesů

Mravenci jsou bezkřídlý nebo částečně okřídlený hmyz. Vyznačují se velkou hlavou a mnohočlánkovitými tykadly. Na svých zahradách se jich zbavujeme zejména proto, že v nich některé druhy podporují šíření mšic. Věděli jste ale, že mají schopnost zlikvidovat celou řadu drobného hmyzu? A že díky tomu, že jedna kolonie zahubí za den až 1000 jedinců, vám ušetří nákup chemických přípravků, které byste jinak museli použít?

Pokud mravenci spojí své síly, troufnou si i na větší hmyz, než jsou oni sami. To se týká hlavně motýlů (bekyně, píďalky, obaleči a bourovci) a blanokřídlého hmyzu (pilatky, hřebenule či ploskohřbetky). Neútočí jen na housenky, ale také dospělce. Mravenci přemohou také měkké chrousty, larvy kůrovců či tesaříků. Tímto způsobem mohou zachránit stromy napadené těmito tvory – a to nejen v lesích, ale i na zahradách. Přesuny větších skupin mravenců pak znamenají provzdušnění půdy.

Vosa bude lovit mouchy

Vosy nechce na své zahradě nikdo. Je pravda, že umí nadělat spoustu škod se sladkým ovocem, které vám na zahradě dozrává. Zatímco dospělé vosy se opravdu živí primárně vším sladkým, larvám vos chutná nejvíc hmyz. Dospělé vosy loví mouchy a housenky, ty pak rozmělní na malé kousky, kterými krmí své larvy. Pokud nemáte na své zahradě deset hnízd, ale jen pár obyvatel, nechte je žít.

Zdroj: Youtube

Ploštice zatočí s mandelinkami

Pokud se na ploštice podíváte jako na škůdce, uvidíte, že vysávají pletiva rostlin. Z pohledu predátora však vysávají také mšice, svilušky, třásněnky, ale i roztoče. Pokud každoročně bojujete s mandelinkou na bramborách, ploštice vám dokáže ve vašem boji významně pomoct.

Zdroj: almanac.com, allaboutants.net