Stav krovů bohužel nelze spolehlivě posoudit před odstraněním krytiny. Diagnostika provedená na půdě se často ukáže jako velmi zavádějící. Při takové vizuální prohlídce se obvykle zdá, že krov je relativně zdravý, a teprve při jeho úplném odkrytí se ukáže pravda.

Je to proto, že většina hniloby a deformací se vyskytuje na straně opláštění. Zde je dřevo vystaveno největšímu namáhání a zatékající vodě.

Kontrola dřeva na střeše

Po úplném odstranění střešní krytiny se provede podrobná vizuální kontrola krovů. Je tedy nutné pečlivě zkontrolovat, zda se krov nekroutí. Posuzuje se také opotřebení dřeva - hniloba a to, zda nebylo napadeno hmyzem nebo houbami. Dřevo není třeba podrobovat žádnému speciálnímu zkoumání - poškození lze vidět pouhým okem.

Diagnostika dřevěných konstrukcí:

Zdroj: Youtube

Hniloba a změna barvy

Shnilé dřevo je namodralé a měkké. Ale pozor - samotná změna barvy dřeva ještě neznamená hnilobu. Toto zbarvení dřeva je někdy známkou toho, že je zasaženo modrou skvrnou. V tomto případě to však není problém - modrá skvrna nesnižuje technické parametry krovu.

Dřevokazný hmyz

Dřevo napadené hmyzem je perforované sítí chodbiček, což oslabuje pevnost. Na povrchu se objevují dírky nebo stopy po dřevní moučce. Takové dřevo je mnohem náchylnější na vlhkost než zdravé dřevo - voda se rychle šíří sítí kanálků.

V České republice se vyskytuje řada druhů dřevokazného hmyzu, které mohou způsobit vážné poškození dřeva, nejznámější je červotoč, tesařík krovový, hrbohlav a mravenec dřevokaz.

Dřevokazné houby

Houbami napadené dřevo je obvykle pokryto viditelnými provazci podhoubí nebo plodnicemi hub. Houby mohou způsobit, že dřevo změkne nebo se stane křehkým. Dalšími příznaky plísní a hub jsou nepříjemný zatuchlý zápach, nebo to, že dřevo ztmavne nebo změní barvu. Mezi nejznámější dřevokazné houby patří dřevomorka domácí, dřevomorka modrá, dřevomorka žlutooranžová, trámovka trámová a pórnatka zprohýbaná.

Zdroj: familyhandyman.com, www.thisoldhouse.com