Slimáci jsou odedávna postrachem zahradníků a zahrádkářů, protože z bohaté úrody dokážou během krátké doby udělat poušť. Likvidují listy i květy zeleniny nebo květin, plody jahod a dostanou se téměř všude. Mnozí zahrádkáři radí zrýt na podzim záhony do velké hloubky, aby se zlikvidovala nanesená vajíčka, která tak v zimě pomrznou, dostanou-li se na povrch. Je to jistě dobrá rada a určitě částečně pomůže, ale slimáci se k vám mohou dostat i ze sousedních zahrad či pozemků.

Jeden jediný účinný způsob, jak před slimáky svou úrodu chránit, neexistuje. Spíše je třeba nakombinovat několik typů ochrany najednou.

Výsadba určitých druhů

Pokud se v daném roce slimáci rojí ve větším množství, je vhodné sázet nebo sít rostliny, které slimákům tolik “nechutnají”, protože pak je větší pravděpodobnost, že naši úrodu nechají na pokoji. K takovým rostlinám patří například kořenová zelenina nebo většina bylinek, také můžeme vysít hrách nebo pěstovat česnek, cibuli a brambory. Naopak letničky, jako jsou mladé afrikány, cínie nebo měsíčky lékařské, bývají slimáky často vyhledávány, proto zvažte, zda se jich pro jeden rok nevzdat.

slimaci Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Pivní pasti

Oblíbenou a často využívanou metodou jsou pivní pasti. Do hlubokých misek či kelímků nalijeme pivo a pasti zahloubíme do země. Pravidelně pasti kontrolujeme, alespoň jednou denně, a vybíráme z nich napadané slimáky. Podle počasí můžeme odhadnout, kdy sebereme největší úlovek. Pokud je sucho, najdeme jich nejvíce ráno. Pokud je po dešti nebo prší, nejvíce slimáků se vyrojí k večeru.

Chemická ochrana a mechanické pasti

Pokud vysejete novou zeleninu nebo květiny, je potřeba je před slimáky chránit už od začátku, protože mladé rašící rostlinky jsou jejich oblíbeným cílem. Kolem záhonků je tedy vhodné rozsypat chemickou ochranu, například přípravky Zdravá zahrada nebo Ferramol. Ty jsou totiž zdravotně nezávadné pro rostliny, ale slimáci se takovým místům zpravidla zdaleka vyhnou.

Na trhu také existují mechanické pasti, tzv. lapače slimáků, do nichž se nasypou speciální granule, které slimáky přitahují. Jejich výhodou je to, že povrch chrání granule před rozmočením při dešti, takže past zůstává dlouho účinná. Její sestrojení je zároveň bezpečné, takže se do ní (a tedy ke granulím) nemohou dostat například domácí zvířata.

slimaci Autor: Shutterstock.com / Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Bylinky, které slimákům nevoní

Pokud upřednostňujete přírodní metody, je možné na obranu před slimáky použít bylinky, které tyto likvidátory úrody odpuzují. Například tymián, šalvěj, fenykl, česnek nebo pažitka, ale také již vzrostlé afrikány, měsíčky či petržel jsou rostliny, které svou vůní slimáky odpuzují. Je tedy vhodné pěstovat je na záhonech mezi ostatními rostlinami, kde působí jako přírodní odpuzovače. Osvědčilo se již mnohokrát zasadit několik sazenic afrikánů nebo česneku mezi hlávky salátu apod. Někteří zahrádkáři rovněž doporučují rozsekat tyto rostlinky nebo například stonky kapradí, řebříčku nebo zeravu a obsypat jimi záhony.

Překážková dráha

Slimákům to sice úplně nezamezí ve vstupu, ale jistě je to zpomalí nebo některé i odradí, pokud jim do cesty postavíte mechanické překážky. Mohou to být dřevěné nebo kovové plůtky nebo mříže, kterými obklopíte záhonky, nebo pokud máte možnost vyvýšených záhonů, je to také skvělé. Také se osvědčilo pěstování některých rostlin v květináčích či kontejnerech, jako např. bylinky, jahody nebo některé květiny, zejména letničky. Nádoby, které jsou umístěné výše, bývají slimáky mnohem méně napadány.