Tato zajímavě vyhlížející rostlina z čeledi chřestovitých pochází z mexické pouště a přizpůsobila se suchému klimatu. Vodu na horší časy hromadí v baňatém kmínku, díky němuž si vysloužila přízvisko sloní noha. V přírodě dorůstá výšky až 8 metrů a svým zjevem připomíná subtropické palmy, v bytě vám ale přes hlavu nepřeroste; vytahuje se velmi pomalu a nakonec dosáhne výšky maximálně jednoho metru. Pokud ji kupujete jako ozdobu bytu, raději sáhněte po vzrostlejším exempláři, abyste na svou "dekoraci" nečekali několik let.

Nolina neboli sloní noha / www.pokojovky.cz Autor: Oficiální zdroj Nolina neboli sloní noha / www.pokojovky.czAutor: Oficiální zdroj

Sloní noha se pyšní hřívou úzkých listů, které svým rozverným uspořádáním připomínají účes extravagantního adolescenta. Jde o velice působivou pokojovku, jež se bude vyjímat ve všech typech interiérů, včetně minimalistických.

Nolina neboli sloní noha / www.bakker.com Autor: Oficiální zdroj Nolina neboli sloní noha / www.bakker.comAutor: Oficiální zdroj

Slunce a teplo je pro tuto pouštní krasavici nutností, vyberte jí proto světlé stanoviště, kam na ni nebude foukat studený zimní vzduch zvenčí. Teplotu pod 10° C nesnese. Zato v létě uvítá, když ji zahrnete čerstvým vzduchem nebo rovnou vystrčíte ven na balkon. Stejně jako většina pokojovek, i sloní noha potřebuje rozlišit období růstu a klidu - přes léto ji proto pravidelně zaléváme a přihnojujeme, v zimě zálivku výrazně omezíme a už nehnojíme. Pozor, nolina je citlivá na přelití. Když to s vodou přeženeme, může začít uhnívat.

U starších rostlin se může objevit stvol obsypaný drobnými bílými květy, i když v našich podmínkách se kvetení nejspíš nedočkáte. Není to ale nijak na škodu, protože sloní noha je půvabná i bez květů.