Stručný souhrn z článku:

  • Smutnice jsou častí škůdci pokojových rostlin, které přenášejí choroby a jejich larvy poškozují kořínky.
  • Smutnice preferují vlhké prostředí a mohou se vyskytnout i v celé domácnosti. Dospělci žijí asi týden a během tohoto období mohou zplodit další mušky.
  • Pro odstranění smutnic lze použít lepové štítky, šipky, insekticidy, nebo parazitické hlístice rodu Steinernema, při silném napadení se doporučuje chemický postřik.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Smutnice jsou malé černé mušky, které umí pěkně otrávit život. Vylétávají z květináčů a patří k nejčastějším škůdcům pokojových rostlin. Když se jich nezbavíte včas, rozmnoží se a za chvíli budou posedávat všude.

Přestože lidem smutnice ublížit nemohou, pokojovým rostlinám ano. Na květiny přenášejí nejrůznější choroby, jejich larvy napadají kořínky. A právě kořínky jsou velmi citlivé – a jejich poškození může způsobit odumření celé pokojové rostliny.

Podívejte se, jak se zbavit smutnic na pokojovkách:

Zdroj: Youtube

Jak poznáte, že vaše rostliny napadly smutnice?

Pokud si nechcete smutnice splést s octomilkami, čtěte dál. V obou případech jsou mušky malé. Smutnice milují vlhkost – i proto je nejčastěji najdete nejen kolem květináčů, ale i přímo v nich. Naopak octomilky najdete hlavně v blízkosti ovoce.

Postupem času se smutnice začnou vyskytovat v celé domácnosti. A takové víno ve sklenici může přilákat i je. Dospělé smutnice mají tělo černošedé barvy, průhledná křídla s lehkým šedivým nádechem, dlouhé a tenké nohy, dále dlouhá tykadla.

Larvy smutnic mají průhledné tělo s tmavou hlavou. Tuto hlavu však okem téměř nepoznáte.

Život smutnic

Jedna dospělá smutnice naklade až 200 žlutých vajíček. Ty klade na povrch zeminy v květináči. Po třech dnech se vylíhnou larvy. Svědčí jim teplota kolem 23 °C.

Larvy se po vylíhnutí zavrtají do zeminy. Tam se živí hnijícími kořínky. Po dvou týdnech se larvy zakuklí, za 3 až 4 dny se promění v dospělé mušky a květináč opustí.

Dospělci smutnic žijí jen kolem jednoho týdne. Během něj zplodí další mušky.

Co smutnice způsobují?

Smutnice mají rády vlhkost. Dospělci rostlinám neuškodí, ale jejich larvy ano. Konzumují zahnívající kořeny rostlin. Dále roznáší choroby, jako jsou Pythium, Verticillium, Fusarium a Phoma. Tyto houbovité choroby způsobují hnilobu kořínků a odumírání celých rostlin.

Co dělat s napadenými kořínky

Pokud rostlinám zahnívají kořínky, musíte je ošetřit. Nejprve omezte zálivku. Rostlinu vyjměte z květináče a kořínky obnažte. Zeminu z nich opláchněte. Napadené kořínky odstraňte. Rostlinu zasaďte do nové zeminy.

Jak se zbavit smutnic?

Létající smutnice můžete odstranit za pomoci lepových štítků a šipek, které zapíchnete přímo do květináče. Hmyz se na ně přilepí, takže nebude moct klást další larvy. Jde o rychlé a účinné řešení.

Larev smutnic se můžete zbavit za pomoci insekticidů. Pokud si zvolíte přírodnější řešení, můžete použít parazitické hlístice rodu Steinernema. Ty se živí právě larvami smutnic. Jakmile je zahubí, samy uhynou.

Seženete je v obchodech se zahradnickými potřebami. Smícháte je s vodou a přidáte do květináče jako zálivku. Hlístice se z květináče ven nedostanou, navíc nejsou nebezpečné.

Co dělat, když se smutnice přemnoží?

Pokud máte doma tolik smutnic, že lepové pasti nestačí, můžete rostliny zachránit i tak. Použijte chemický postřik ve spreji. Jeho účinek je rychlý a efektivní. Musíte však hlídat děti i mazlíčky, protože jde o toxickou látku.

Zdroj: zahradnictvilibeznice.cz, mall.cz, dmp.cz