Podzim je pro výlety za sochami pod širým nebem ideální. Už není takové vedro jako v létě, a stále nehrozí „kosa“ jako v zimě. Zveme vás do Žďárských vrchů, na Mělnicko a Českolipsko.
Za sochami Michala Olšiaka
Představte si, že jdete krajinou a najednou se před vámi objeví drak, jelen, mamut nebo pohádková postava v životní či ještě větší velikosti. Najdete je zejména v okolí Žďáru nad Sázavou či ještě o něco dále (mapka zde). Betonové plastiky jsou dílem žďáreckého rodáka Michala Olšiaka a baví všechny generace, včetně dětí. I proto, že jim nikdo nebude zakazovat, aby se jich dotkly nebo si je pohladily.
Pro rodiny s menšími dětmi
Hejkal doslova svádí děti k tomu, aby si pořádně a beztrestně zakřičely.
Zkuste například kratší vycházku, kterou zvládnou i menší ratolesti. Když z Nového Města na Moravě dorazíte do malé obce Tři Studně, značená trasa vás postupně navede kolem dvou rybníků, jde o Sykovec a Medlov. Cestou uvidíte maximální káně, tahle socha měří 3 metry a všem má připomenout, že právě káně patří mezi typické ptáky Žďárských vrchů. A také tu potkáte známé lesní strašidlo, hejkala. Zacpěte si uši, v tomto případě mají děti „hejkání“ povolené.
Výlet na Mělnicko
Asi 9 kilometrů od města Mělník najdete obec Želízy a v jejím okolí pískovcové skály. Právě ty ve 40. letech 19. století zlákaly Václava Levého, původně kuchaře liběchovského zámku a posléze jednoho z našich nejvýznamnějších sochařů své doby. Vytesal do nich Čertovy hlavy, ty jsou také dodnes nejznámější. Blíž k Liběchovu najdete jeskyni Klácelka, zkuste rozpoznat reliéfy třeba Jana Žižky nebo Prokopa Holého, a dále od Želíz v okolních lesích objevíte třeba Harfenici, Hada, Sfingu a jiné.
Kdybyste chtěli vidět opravdu všechny monumentální skalní plastiky, klikněte na webovky Ticmelnik.cz, kde najdete podrobnou mapu.
Čertovy hlavy měří asi 9 metrů
Míříme na sever
Obec Brniště se nachází na Českolipsku, kousek od města Mimoň. Nedaleko zdejšího ekocentra budete v lese postupně objevovat magická i jiná stvoření, třeba vílu, anděla, jelena nebo například trola. V roce 2018 je vytvořili čeští a němečtí umělci, v rámci stezky Sochy ve skalách byla rovněž zpřístupněná kaplička stará více než dvě stě let. Skalní výtvory se propojují s dřevěnými sochami, ale najdete tu i jiné objekty, třeba z drátů. Venkovní galerií vás provede stezka, mapku si vytisknete zde.
Zdroj: Koruna Vysočiny, Ekocentrum Brniště
Čtěte také