Před nedávnem jsme vás zavedli do města Cabeza del Buey, kde architekt Antonio Holgado navrhl celý komplex sociálních budov na velmi složitých pozemcích.

Čtěte také

Foto: Jesus Granada

Čtěte také

Světová architektura: Sociální bydlení

Dnes zavítáme do Sa Pobla, kde dům pro sociální bydlení má na svědomí dvojice architektů Pep Ripoll a Juan Miguel Tizón. Ti měli za úkol postavit malé byty na velmi hlubokém pozemku, který obkličuje současná zástavba.

Základem je idea samotného bytu. Rozčlenění na dvě samostatné části: jídelna s kuchyní a pokoje s koupelnou. Tyto dvě objemové hmoty, které jsou téměř vždy stejné, je možné k sobě různě sestavovat – vertikálně i horizontálně.

Pak architekti vzali třírozměrný prostor a vytvářeli hmotu domu tak, aby nevznikala střídmost a strohost, aby neustále bylo možné nacházet průhledy, místo k sezení, stín i vzdušné prostranství. Zarovnaná fasáda s uliční řadou za sebou ukrývá třírozměrný netradiční koncept, který nenudí. Nenabízí standardizaci, přísnost a ztrátu kvality. Tohle by v Čechách bylo bráno jako designové bydlení pro vyšší vrstvy.