Ještě před pár lety poměrně neznámé osvětlení - pak přišel boom a dnes jsou zahradní solární lampy zcela běžným typem zahradního osvětlení. Jednoduché, funkční, efektní, praktické. Nikde žádné elektrické přívody, šňůry, nic kolem, co by rušilo.

Autor: archiv Solárně můžete osvětlit trávník, skalku, cestičku, vstup do domu nebo do garáže, zahradní zeď, ale i stůl na terase. Za málo peněz a s bezúdržbovým provozem.

Lampa funguje "na slunce" - solární panel zabudovaný do svítidla nabíjí baterie přes den, za světla. Tím je zodpovězena i otázka, kam lampy instalovat a kam ne. Patří logicky na ta místa, která jsou přes den maximálně osluněna - s největší intenzitou a nejvíce hodin. Lampy se přes den nabíjejí - čím je jasnější den, tím více energie pohltí. Solární modul je ukrytý v horním víčku lampy. Sluneční energii přeměňuje za dne v energii elektrickou, která se akumuluje v dobíjecím akumulátoru. Za slunného dne v lednu lampa svítí od soumraku jen pár hodin, zatímco v červnu (soumrak nastává třeba až ve 22 hodin) svítí až 8 hodin, což je prakticky do rána - jakmile úroveň světla přesáhne určitou hodnotu, lampa zhasne. Lampy mají spínač, takže když je vypneme, přes den se nenabijí.

Lampy do trávníku

Lampy k zapichování do trávníku se vyrábějí ve tvaru koulí, oválů, válců nebo lucerniček. Nejlevnější sety jsou plastové, v kombinaci čirého nebo mléčného plastu a černého kolíku a stříšky lampičky. V různých akcích pořídíme 6 - 8 kusů i za 300 - 400 korun. Dražší varianty jsou už z nerezu a plastu. Takovou čtyřdílnou sadu lamp s kolíkem a stříškou z nerezavějící ušlechtilé oceli Autor: archiv pořídíme v cenách kolem 500 - 600 korun. "Zapichovací" světla jsou různě vysoká, střední kolík určuje výšku - nižší lampy se hodí do trávníku, mohou osvětlovat skupiny kamenů, vyšší kolem chodníků jako světla orientační.

Tento druh zahradních svítidel převážně patří k osvětlení orientačnímu, které osvětlí kruh na trávě kolem sebe v průměru asi 30 - 50 cm. Nedáváme je ke květinám, protože každá rostlina potřebuje ke zdárnému vývoji noční tmu!

Visací, stolní a plovoucí světla

Do prostředí blížícímu se svým stylem japonské zahradě se hodí klasický visací barevný (ale solární) lampion, kde drátěná kulatá konstrukce je potažena nepromokavou tkaninou.

Solární stolní lampa z nerezu a matného skla na zahradní stůl stojí 800 - 1100 korun. Solární může být ale i osvětlení zahradních jezírek. Plochý světelný talíř nebo disk či koule plave na vodě a v noci svítí - velmi romantické.

Mléčně bílé elegantní koule

Některé lampy lze šrouby připevnit jak na vodorovné (zídky, terasy), tak na vertikální konstrukce (zdi domů, altánů). Praktické jsou Autor: archiv k venkovnímu schodišti. Mohou to být třeba plastová stínítka ve tvaru bílé koule (průměry 15 - 20 cm) na nerezovém podstavci. Vysoce svítící LED dioda poskytuje poměrně silné světlo.

Další svítidla

Zajímavý tvar má nástěnný zářič Superefect (cena kolem 2.000 Kč) z nerezové oceli, který osvětluje plochu nad nebo pod tělesem zářiče. Zatímco šikmo k nebi míří malý světelný panel, světlo svítí spodní nebo horní plochou kompaktního svítidla na chodník nebo na zeď.

Vybrat si můžete i světla s rozděleným solárním panelem a vlastním svítidlem - obě části jsou spojeny kabelem. Příkladem je svítidlo Energosolar. Solární panel se umístí na maximálně osluněné místo v zahradě a spojí se kabelem se svítidlem, které může být kdekoliv - ovšem v dosahu kabelu.

Mimo kategorie

A pak jsou tu nízká světla lehce pokleslé úrovně - ve tvaru zvířátka, které je "vhodné na skalku", nebo trpaslíka, který vám posvítí na cestu solárním reflektorem zabudovaným v čepici nebo lucerničkou v ruce.

Autor: archiv Řešení je tedy mnoho, důležité je ale dodržovat jednotný elegantní vzhled: nic nezkazíme, pojmeme-li zahradu i s vchodem do domu, terasou, chodníky a případnými dalšími prvky zahrady (kůlna, garáž, dílna...), pokud jde o osvětlení v jednom stylu - a to včetně jezírka, zídek atd. Pokud je to možné, zvolíme například pouze bílé koule, nebo krychle, kvádry, či kombinaci svítících válců různých průměrů.

Foto: www.profimedia.cz, www.e-light.cz,  www.nelumbo.cz, www.massive.cz