Bylo to poprvé, kdy se této soutěže zúčastnil český tým. A hned je z toho bronz. A nejen to. Český tým získal v dílčích cenách 1. místo v Architektuře a Energetické bilanci, 2. místo v Technice, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě.

Solar Decathlon - český dům Air House Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Český tým se mezinárodní soutěže účastnil vůbec poprvé. Projekt vznikal postupně během dvou let. Studenti projekt sami řídili, stavbu navrhli a nakonec ji vlastními silami realizovali. Nicméně využití vybraných technologií konzultovali s odborníky, kteří realizaci projektu sponzorovali.

Předností útulné dřevostavby s rozsáhlou verandou a venkovní kuchyní je její energetická nenáročnost. Dům, který je určen zejména pro generaci 50+, je totiž napěchovaný inteligentními technologiemi od Schneider Electric, které významně šetří energie. Jednou z vymožeností domu je například fakt, že dům je sám schopen poznat, zda lidé v interiéru mají dostatek světla. To znamená, že pokud je venku šero, v místnostech se rozsvítí, ale jen tak, aby byla dorovnána optimální intenzita světla. Tímto jednoduchým způsobem se efektivně šetří elektřinou.

„V domě je rovněž vybudován monitoring spotřeby energií, který pomůže efektivně sledovat a regulovat spotřebu jednotlivých zařízení. Praxí máme ověřeno, že při dobré analýze jsou inteligentní domy schopny ušetřit ročně až 30 procent všech nákladů za energie,“ dodal generální ředitel společnosti Schneider Electric pro Českou republiku a Slovensko, která soutěžní tým podporovala.

Komfortní bydlení

Air House je konstruován tak, aby nejen šetřil spotřebu, ale aby byl šetrný k přírodě už od začátku výstavby. Proto by materiály rovněž měly umožnit snadnou a efektivní údržbu s minimálním vstupem energií a surovin. Jako základní stavební prvek bylo zvoleno dřevo. Domek byl navržen s důrazem na jednoduchost, ale zároveň maximální pohodlnost.

Solar Decathlon Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

„Úsporné dispoziční řešení je založeno na tradici minimálního bydlení, kde důmyslný architektonický návrh šetří prostor a v důsledku také pořizovací a provozní náklady. Cílem je umístit maximum funkčních jednotek mimo klimatizovaný prostor, a tím minimalizovat energii vynaloženou na udržení vnitřního komfortu,“ uvedla Kateřina Rottová ze studentského týmu a dodala: „Cílem naší strategie je návrh energeticky efektivního, v co největší míře recyklovatelného a zdravého domu, který působí na všechny smysly člověka.“

Čeští studenti pracovali na projektu téměř dva roky. Navrhovali, zajišťovali financování a propagaci. Air House postavili nejprve v Čechách, přímo v univerzitním kampusu, rozmontovali a v sedmi námořních kontejnerech převezli do Kalifornie, aby ho postavili po druhé a během deseti dní ho provozovali a představili odborným porotám.

Přestože Air House v konkurenci 19 týmů uspěl, účast českého týmu byla první a poslední zároveň. Organizátoři totiž mění pravidla soutěže tak, že dalšího ročníku se mohou účastnit jen ty týmy, které budou minimálně spolupracovat s americkými univerzitami.