Nedílnou součástí každého moderního rodinného domu je garáž nebo alespoň garážový přístřešek. S velikostí domů pak pochopitelně rostou nároky – čím větší dům, tím větší a komfortnější parkování. V případě rodinného domu 6+1 v Průhonicích, jehož stavbu několik měsíců sledujeme, tedy nemůže garáž chybět. A protože se jedná o velký dům, patří k němu i velká garáž - dvojgaráž.

Vestavěná dvojgaráž v rodinném domu Progres 8, do něhož se na podzim již manželský pár nastěhoval, má dvoje samostatná garážová vrata oddělená pilířem. Přestože mladí manželé již bydlí, my budeme pokračovat v povídání o průběhu výstavby jejich domu. Dnes se konkrétně podíváme, jak to bylo s realizací dvojgaráže.

Jak to bylo…

Již při realizaci základové desky bylo nutné v půdorysném rozměru garáží provést výztuž z takzvaných kari sítí. Vyzdívky obvodového nosného a vnitřního zdiva se prováděly jako součást vyzdívek celé hrubé stavby rodinného domu, o nichž jste si mohli přečíst v minulých dílech seriálu (odkazy na jednotlivé díly naleznete pod článkem).

Garáž, která je součástí rodinného domu, je velmi komfortní pro samotné majitele domu, klade však na stavebníky mnohem větší nároky než garáž samostatně stojící. Vlastní prostor dvojgaráže průhonického domu tvoří samostatný požární úsek, což znamená, že je ho třeba vždy oddělit od ostatních částí domu požárně dělicí konstrukcí.

Uzavření a zabezpečení vozidla (v našem případě např. dvou automobilů) je samozřejmě základní funkcí garáže, ovšem zručnější uživatelé mohou část garáže využít k umístění kutilského pracovního stolu, k čemuž se v tomto typu domu hodí zadní stěna s výklenkem. V tomto případě jistě ocení i přirozené osvětlení dvěma okny v boční stěně garáže a přímý vstup samostatnými dveřmi ze zahrady.

Pro relaxaci ve volném čase je velice vhodná i terasa navržená nad částí garáže.

Stěny garáže Pro oddělení vytápěných prostor od nevytápěných bylo nutno společnou stěnu zateplit – v našem případě byla obložena polystyrénem o tloušťce 5 centimetrů.

Tento polystyrén stavebníci protáhli armovací síťkou a stavebním lepidlem určeným pro venkovní zateplené omítky vyrovnali. Poté provedli konečnou povrchovou úpravu štukovou omítkou. Protože v případě tohoto domu stropní konstrukce garáže z jedné poloviny plochy zasahuje do prostoru venkovní terasy a z druhé poloviny do prostoru obytné plochy, museli stavebníci provést úpravy, které zamezí ochlazování obytné plochy z prostoru garáže. Nejdříve tedy zhotovili vnitřní hrubou omítku (jádro) na stropní konstrukci. Po vyzrání této omítky v další fázi vytvořili sádrokartonový podhled, který bude proti konstrukci stropu snížen o 300 milimetrů. Jako tepelná izolace slouží materiál Orsil tloušťky 100 milimetrů.

Podlahy garáže Po provedení kompletních omítek stavebníci přistoupili k realizaci konstrukce vrchních betonových mazanin. Ta se svou skladbou rovněž liší od konstrukce podlah uvnitř rodinného domu v obytných místnostech. Až po vrchní krycí vrstvu hydroizolací se nic nemění. V dalších konstrukcích již není třeba použít tepelnou izolaci, ale rovnou vrchní betonovou mazaninu se zatřeným povrchem. Tu stavebníci z důvodu pnutí betonu při zrání dilatovali po 3 metry. Tyto dilatace budou po vytvrdnutí mazanin vyplněny trvale pružným tmelem. Betonová mazanina je provedena ve spádu 0,5 % směrem ke garážovým vratům z důvodu odtoku vody při tání sněhu ze zaparkovaného vozu v zimním období.

Co radí odborníci Ať už člověk staví nový dům, nebo rekonstruuje starší, měl by v případě garážových vrat určitě sáhnout po těch s elektrickým pohonem a elektronickým dálkovým ovládáním. Je jedno, zda zvolí vrata klasická výklopná, sekční, nebo vrata se stranovým posuvem či vrata rolovací. Výběr je ovlivněn mnoha faktory, např. prostorovými možnostmi garáže, cenou, vzhledem apod. Ideální jsou samozřejmě taková vrata, která mají navíc možnost dálkového ovládání, případně dalších doplňků. Většina společností, které se na vrata specializují, nabízí k instalaci garážových vrat standardně také pohony na vjezdové brány, aby tak bylo sjednoceno ovládání jak brány, tak garáže. Zde je nutno vybrat vícekanálový dálkový ovladač pohonu vrat. Z hlediska bezpečnosti používání se doporučují používat pohony vybavené elektronickou ochranou proti náhodnému sevření.

-td- Foto: Central Group

Související články: Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - vnitřní omítky Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - topeni v podlaze Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - rozvody Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - okna Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - zateplení střechy Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - střecha Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - krovy Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - 2. nadzemní podlaží Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - stropy Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - izolace Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - počátek výstavby Soukromí a luxus nedaleko velkoměsta - financování Soukromí a luxus nedaleko hlavního města