Stručný souhrn z článku:

  • Designérka Kateřina Handlová, známá pro práci se sklem, představila kolekce pro Rückl a BOMMA, pracovala i pro Lasvit a Swarovski.
  • Soutěž Interiér roku přijímá přihlášky od architektů a designérů z ČR a SR, s vyhlášením vítězů v pražském DOX v květnu 2024.
  • O vítězích soutěže rozhodne mezinárodní porota včetně prominentních jmen z oblasti architektury a designu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Mladá designérka nedávno vyvzorovala dvě skvělé kolekce HERO.INE a Spirit pro Rückl, ale je také autorkou úspěšných svítidel pro sklárnu BOMMA. V minulosti pracovala např. pro Lasvit v Dubaji nebo značku Swarovski v Innsbrucku.

„Kateřina Handlová hledá kořeny tvorby zejména mimo oblast skla a nezastírá fascinaci haute couture. Sklo konfrontuje s materiály jako kůže, provazy nebo třeba porcelán. Podoba ocenění Interiér roku je vždy jakousi zhmotněnou metaforou interiérové tvorby. V případě návrhu této ceny nás letos jistě čeká osvěžující vlna originality,“ říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

Přihlášky do soutěže

Do devátého ročníku soutěže Interiér roku se mohou už nyní hlásit architekti a interiéroví designéři z České i Slovenské republiky. Uzávěrka přihlášek je 28. 2. 2024 a vítězové budou vyhlášeni jako obvykle v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 14. 5. 2024.

Účastnit se mohou soukromé i veřejné interiéry, které byly navrženy profesionály a v souladu s pravidly dokončeny výhradně v roce 2023.

Hlasování veřejnosti

Také tentokrát bude prostor pro kategorii Hlasování veřejnosti. Mezi nejnapínavější kategorie však patří Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení, která je zdrojem nápadů a inspirace pro širokou populaci, a to zejména s ohledem na ekonomicky velmi turbulentní přítomnost.

O vítězích bude rozhodovat mezinárodní odborná porota pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla, dr. h. c.

Odborná porota

Kromě několika Čechů bude o vítězích rozhodovat i španělský architekt José Toral, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a řada dalších. Vedle architektů a interiérových designérů zasednou v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury.

Oborová pestrost poroty je záměrná. Snaží se dosáhnout toho, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonickou disciplínu.

Zdroj: Dům & Zahrada, INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU, Interiér roku