Dýně patří k nejvyužívanějším druhům podzimní zeleniny – a právě teď přichází její čas. V kuchyni se nejčastěji zpracovává máslová dýně a dýně hokkaido, oblíbená je také muškátová dýně, která má nejintenzivnější chuť a vůni. Vynikající je ale také špagetová dýně, jejíž přednosti jsou u nás méně známé. A proto se na ni dnes zaměříme.

Bezlepková alternativa

Špagetovou dýni poznáte podle charakteristického oválného tvaru. Nejčastěji má světle žlutou barvu, setkat se ale můžete i s oranžovou variantou. Pod slupkou ukrývá dužinu s velmi jemnou chutí, která se po upečení rozpadá na vlákna připomínající špagety. A právě tak se i podávají – stačí do nich vmíchat pesto nebo oblíbenou omáčku – třeba boloňskou nebo sýrovou – posypat parmazánem a skvělé jídlo je na světě. Špagetová dýně je tak skvělou alternativou klasických těstovin a ocení ji také lidé, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Zpracovat ji ale můžete i na mnoho dalších způsobů.

Jak ji upéct?

Špagetovou dýni omyjte, rozpulte a vydlabejte semínka. Dužinu lehce potřete olivovým olejem a poté vložte dýni do trouby předehřáté na 200 ºC. Pečte 30-40 minut doměkka. Poté dužinu vidličkou rozdělte na vlákna a zpracujte podle vybraného receptu. Postup krok za krokem najdete také v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Placičky, noky, koláče

Špagetová dýně chutná výborně zapečená – díky pevné slupce drží tvar, a poslouží tak i jako zapékací nádoba. Po upečení dle postupu výše vydlabejte dužinu a promíchejte ji se sýrem, smetanou, slaninou, boloňskou omáčkou, špenátem nebo ricottou, směs ochuťte bylinkami a vložte zpět do vydlabané dýně. Na závěr posypte strouhaným parmazánem, čedarem nebo poklaďte plátky mozzarelly a pečte v troubě, dokud sýr nezezlátne. Upečenou dužinu můžete použít také k přípravě placiček nebo noků, lze ji přidat do těsta na domácí pečivo nebo z ní upéct sladký chlebíček. Skvělá bude také jako příloha k masu – stačí ji promíchat s máslem, solí a bylinkami.

Zdroj: downshiftology.com, www.thekitchn.com