Jsou dva tábory chovatelů. Zatímco jedni by si do postele kvůli hygieně chlupáče nevzali ani omylem, druzí si nedovedou představit, že svého čtyřnohého kamaráda nenechají spát v ložnici nebo v pelíšku. Pamatujte si ale, že pokud svého mazlíčka jednou naučíte chodit do postele a za nějakou dobu zjistíte, že vám to nevyhovuje, odnaučovat ho spaní v posteli bude velmi náročné.

Pro odnaučování můžete zkusit pozitivní motivaci pomocí klickeru nebo pamlsků, ale i tak se může stát, že se vaše zvířátko bude do ložnice dobývat ne zrovna tichým způsobem. Kočky budou mňoukat, psi štěkat a kňučet. Navíc mohou škrábat po dveřích, a tím je ničit. Než si chlupáče do postele nastěhujete, zvažte, jaké argumenty hovoří pro a jaké proti spaní s domácím mazlíčkem.

Výhody spaní s kočkou nebo psem v posteli

  • Uklidní vás – přítomnost kočky nebo psa v posteli má uklidňující účinky na nervový systém. Proto se psi využívají ke canisterapii a kočky k felinoterapii. Jestliže do postele večer uleháte po dni plném stresu a nervů, heboučká srst, pravidelný dech a u kočky vrnění vás rychle zbaví napětí.
  • Pocit bezpečí – přestože malá plemena psů a kočky nepatří k nejdrsnějším hlídačům, i tak vám poskytnou pocit bezpečí. I malá plemena vás přece mohou na nebezpečí upozornit.
  • Zlepšují spánek – zvířata dokážou uvolnit svalové napětí, snížit krevní tlak a stabilizovat krevní oběh i srdeční rytmus.
  • Posilujete vzájemné pouto – společným spaním upevňujete svůj vztah. Jen si dejte pozor, aby příliš silné pouto nevedlo u zvířat k separační úzkosti a váš mazlíček vydržel doma samotný.
  • Zahřejí vás – zejména v zimě si přítomnost psa nebo kočky budete náramně užívat. Tato zvířata mají vyšší tělesnou teplotu, a tak vás budou v posteli hřát jako kamínka.
Zdroj: Youtube

Nevýhody spaní s kočkou nebo psem v posteli

  • Ruší vás při spánku – zvířata se v noci pohybují více než lidé. Navíc reagují na dění v okolí. Psi můžou štěkat, kočky mňoukat nebo prskat. To může u lidí narušovat klidný spánek.
  • Bakterie v posteli – zvířata, která se pohybují venku, si domů na srsti i tlapkách nosí nejrůznější choroboplodné zárodky, ale také exkrementy jiných živočichů. Proto je potřeba měnit ložní prádlo alespoň jednou týdně.
  • Roztoči – špína, chlupy a prach jsou živnou půdou pro roztoče, kteří způsobují alergie. Právě proto by s mazlíčky neměli spát alergici.
  • Přenášení nákaz – některé mohou být pro člověka, zejména pro děti a těhotné ženy, nebezpečné. Psi mohou přenášet leptospirózu nebo toxokarózu, kočky zase toxoplazmózu.

Zdroj: akinu.cz, hobby.instory.cz, mujchlupac.cz