První milostivé léto začalo 28. října 2021 a končilo 28. ledna 2022. Našlo se hodně lidí, kteří možnosti zbavit se své exekuce využili. Pokud jste to nestihli, máte další šanci.

Jaký je princip milostivého léta?

Milostivé léto funguje jednoduše. U vybraných exekucí bude možnost splatit jistinu, a to bez úroků z prodlení, penále, sankcí a pokut. Právě ty jsou často v ještě vyšších částkách, než v jakých je samotný dluh. Společně s jistinou zaplatíte poplatek exekutorovi a exekuce bude zastavena. Úroky z prodlení vám budou odpuštěny.

Dluhy Dluhy Autor: shutterstock.com

Kdy lze splatit jistinu dluhu?

Další milostivé léto začíná právě dnes, opět bude trvat tři měsíce a již během dneška můžete kontaktovat svého exekutora s žádostí o umožnění milostivého léta. Akce se však netýká nových exekucí, ale těch, které vznikly před 28. říjnem 2021.

Kdy lze milostivé léto uplatnit?

Milostivého léta mohou využít pouze fyzické osoby. Splacení jistiny u exekutorů je možné jen u exekucí u veřejnoprávních subjektů – patří sem dluhy u obcí, měst a krajů. Dále u dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol, ČEZu, ale i u České televize a Českého rozhlasu. Patří sem i firmy a právnické osoby, ve kterých má stát či obec majetkovou účast.

Milostivé léto se netýká dluhů u finančních úřadů či u České správy sociálního zabezpečení, ty využívají tzv. daňové exekuce. Nepatří sem ani insolvence, majetkové sankce a peněžité tresty uložené pro úmyslný trestný čin. Akci neuplatníte ani na dluhy na výživném nebo na náhradu újmy za zdraví.

Čtěte také

Čtěte také

Bezstarostný pronájem. Vše, co o něm potřebujete vědět

Výjimečně se do akce zapojují také soukromé firmy, které přináší svým zadluženým klientům menší úlevu.

Jak vysoká je jistina?

Jistinu, tedy dlužnou částku, má každý jinak vysokou. Pokud si tuto částku nepamatujete, zeptejte se svého exekutora. Exekutorský poplatek je pak stejně velký a činí 1500 Kč. Pokud je exekutor plátce DPH, zaplatíte o 21 % víc, tedy 1815 Kč.

Jak můžete o milostivé léto žádat?

Pokud se chcete akce zúčastnit, musíte informovat svého exekutora – písemně, ideálně doporučeným dopisem. Vzor najdete například na webu Exekuce info. Exekutor musí být součinný a léto vám při splnění všech podmínek umožnit. Na žádost vám musí odpovědět do 15 dnů, jinak se lhůta pro úhradu jistiny prodlouží právě o tyto dny.

Po odpovědi exekutora máte na úhradu jistiny a poplatku čas do konce listopadu. Pokud k tomuto datu nedojde k úhradě, exekuce poběží dál a k odpuštění úroků z prodlení a dalšího příslušenství dluhu nedojde. Pokud splatíte jistinu a neinformujete exekutora dle výše uvedeného návodu, bude se platba považovat za běžnou splátku exekuce.

Zdroj: finance.cz, penize.cz