Rozhodně není třeba propukat v paniku. Pro případ krachu nebo ukončení činnosti dodavatele energií existuje oficiální postup. Každý dodavatel je povinen takovou informaci svým zákazníkům neprodleně oznámit, ti pak mohou využít takzvanou zrychlenou změnu a začít odebírat levnější energie od dodavatele, kterého si sami vyberou.

„Společnost dnešním dnem (22. 3.) přestává přijímat jakékoli zákaznické požadavky a soustředí se pouze a výhradně na vyúčtování všech dodávek elektřiny a zemního plynu, s cílem vypořádat přeplatky a nedoplatky z dodávek energií a vyrovnání se se všemi věřiteli společnosti. One Energy & One Mobile v současné době již nedisponuje zákaznickým centrem a je možné ji kontaktovat pouze prostřednictvím e-mailu na adrese https://zakaznik@oneenergy.cz,“ napsala společnost One Energy & One Mobile, a. s., na svém facebookovém profilu.

Odpojení od dodávek nehrozí

Klienti, kteří od společnosti One Energy & One Mobile odebírali elektřinu, mohli o zrychlenou změnu požádat do půlnoci 22. 3. 2018, odběratelé plynu měli lhůtu o trochu delší, do osmé hodiny ranní 25. 3. 2018. V případě, že to nestihli, nebo tuto možnost nechtěli využít, dle energetického zákona č.458/2000 Sb. § 12a automaticky přešli pod dodavatele poslední instance (DPI). V každé distribuční oblasti funguje jako DPI příslušný distributor (ČEZ, E.ON a PRE u elektřiny či innogy, E.ON a Pražská plynárenská u plynu). Odpojení se tak bát určitě nemusí, ale dodávky energií se jim značně prodraží.

Nicméně je třeba, aby nyní všichni klienti neprodleně zrušili veškeré trvalé příkazy na hrazení záloh elektřiny či zemního plynu vůči společnosti One Energy & One Mobile, a. s., a stejně tak povolení k inkasu. V případě, že platili zálohové platby v rámci SIPO, je nutné je z něj vyřadit dle návodu České pošty.

Jak vybrat nového dodavatele?

U DPI mohou odběratelé zůstat maximálně 6 měsíců. Pokud tedy budou změnu dodavatele neustále odkládat, mohou se nakonec vlastní nedbalostí dostat do černého odběru. Jak ale vybrat vhodného nového dodavatele? Pokud se vám nechce ztrácet čas porovnáváním produktů na jednotlivých webových stránkách dodavatelů, vyzkoušejte intuitivní online srovnávače. Jedním z nich je například Ušetřeno.cz.

Stačí vyplnit jednoduchou kalkulačku a během 2 minut se vám zobrazí srovnání všech 60+ dodavatelů na trhu. Zjistíte cenu elektřiny za kWh i cenu plynu za m³, ale také získáte přehled o smluvních podmínkách. A když najdete ideálního dodavatele a produkt, můžete rovnou odeslat nezávaznou poptávku. Jeden ze specialistů společnosti se vám ozve a pomůže vám vše naplánovat a zařídit.