Stručný souhrn z článku:

  • Vysoké účty za elektřinu mohou být způsobeny domácími spotřebiči, které nejsou úsporné i přes své označení.
  • Nové energetické třídy jsou od A (mimořádně úsporná) po G (mimořádně nehospodárná). Televize, chladnička a mrazák, pračka, myčka a počítač jsou hlavními spotřebiči energie v domácnosti.
  • Úsporu energie lze dosáhnout například vypnutím spotřebičů ze "stand by" módu, plným naplněním pračky a myčky nebo používáním poklic při vaření.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pokud jsou vaše účty za elektřinu vysoké, nemusí být vina jen na straně dodavatele, ale také na straně vašich domácích spotřebičů. Ty se mohou tvářit jako úsporné, přesto budou vysávat více energie, než vám bude příjemné.

Nezapomeňte na změnu energetických tříd

Podívejte se na snadné způsoby, jak můžete ušetřit:

Zdroj: Youtube

Označení A+++ budete v obchodech hledat marně. Před nějakou dobou došlo ke změně u energetických štítků. Nové značení vypadá takto:

  • Třída A: Mimořádně úsporná
  • Třída B: Velmi úsporná
  • Třída C: Úsporná
  • Třída D: Hospodárná
  • Třída E: Nehospodárná
  • Třída F: Velmi nehospodárná
  • Třída G: Mimořádně nehospodárná

Televize jako největší žrout elektřiny

Češi mají jeden nepříjemný zlozvyk – ve spoustě domácností hraje televize od rána do večera. Třeba jen jako kulisa. Průměrně však Češi tráví u televize zhruba 3 hodiny a 38 minut denně. V českých domácnostech představuje energie spotřebovávaná televizí zhruba 27 % účtu za elektřinu.

Energii spotřebovává také „stand by“ mód, kdy je televize na první pohled vypnutá, přesto ji můžete snadno zapnout ovladačem.

Nejvíce energií spotřebují plazmové modely, nejnižší spotřebu mají televize s LCD a LED obrazovkami.

Chladnička a mrazák

Chladnička a mrazák jsou se svojí spotřebou hned na druhém místě. Jejich spotřebu nemůžete nijak zvlášť ovlivnit, přesto můžete zvážit, zda opravdu potřebujete druhý mrazák v garáži, který většinu času funguje prázdný.

V blízkosti lednice a mrazáku by neměly být zdroje tepla, jako jsou sporák, trouba nebo topení. Teplota v lednici by měla být nastavena na 5 °C, což je ideální pro potraviny, ale i spotřebu energie.

Stejně jako samostatný mrazák byste měli promyslet i nákup domácí vinotéky. Opravdu ji potřebujete? Nestačí vám místo, které máte v chladničce?

Pokud se nechystáte na nákup nového spotřebiče, který by byl úspornější, nezapomínejte na pravidelnou údržbu. Mrazák pravidelně zbavujte námrazy.

Pračku i myčku nejprve naplňte

Pračka tvoří zhruba 18 % spotřeby energií v domácnosti. Pračku spouštějte až ve chvíli, kdy bude naplněna optimální váhou. Snažte se prát na nižší tepoty.

Myčka nádobí tvoří zhruba 7 % účtu za elektřinu. I v myčce je vhodné používat program na mytí při nižších teplotách. V případě myčky to může znamenat, že nádobí nebude úplně suché, to však lze vyřešit pootevřením dvířek, kdy nádobí doschne samo.

Myčku nezapínejte poloprázdnou. Plňte ji tak, jak je doporučeno.

Nenápadný počítač

Počítače patří k náročnějším spotřebičům – domácnost, která jej používá 23 hodin týdně, jej najde ve svých účtech s podílem 13 %. I zde si dejte pozor na „stand by“ mód, který nenápadně odebírá další energii navíc. Všechny spotřebiče, které můžete vypínat úplně, opravdu vypínejte.

Tip na úsporu energií při vaření

Chcete ušetřit za energie při vaření? Pak začněte používat poklice. Díky nim nebude z hrnce unikat tolik tepla. Jídlo bude dřív hotové, navíc ušetříte.

Zdroj: mnd.cz, ireceptar.cz, klik.cz