Při jejím zařizování bychom se zdaleka neměli rozhodovat jen podle toho, co se nám líbí.

Základem je prostor

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Zcela určující pro budoucí vzhled a uspořádání je stávající prostor, který máme pro kuchyni k dispozici. Konečný výsledek ovlivní také tvar a rozměry místnosti, umístění oken a dveří, rozvodů elektřiny, vody, odpadů, případně plynu. Ovšem nejde jen o technické předpoklady. V potaz musíme brát také, zda bydlíme v panelovém domě, v bytovce, v rodinném domě, či v moderním bytě, navrženém podle současných požadavků. Novou kuchyni totiž nepořizujeme často jen při celkové rekonstrukci bytu. Vždy by tedy její zařízení mělo odpovídat stylu bydlení. A to nejen pokud jde o interiér, ale také objekt, v němž se byt nachází.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle čeho vybírat

Nabídka kuchyní je dnes široká jak ve stylech, tak materiálech i barevnosti, vybírat můžeme z typů moderních, nadčasových, rustikálních i ve stylu high-tech. Ať už se kloníme k jakémukoli z nich, měli bychom vždy respektovat vlastní charakter bytu. Rustikální či velmi zdobná kuchyně vypadá stylově ve venkovské chalupě, případně v bytě ve starší zástavbě nebo v novostavbě v podobném stylu, s převahou přírodních materiálů a s odpovídajícími dispozicemi. V maličké panelákové kuchyni může však tento typ působit příliš robustně a někdy možná i nevhodně. Stejně tak druhý extrém – designová kuchyně v high-tech stylu může být sebekrásnější až do detailů, ale potřebuje velký prostor. Z uvedených kategorií jsou si nejbližší moderní kuchyně a ty nadčasové s klasickými prvky, které také nejlépe odpovídají současným možnostem bydlení, a i proto doznávají stále větší obliby.

Stále dobrá klasika

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Stálicí jsou klasické, tedy nadčasové kuchyně, které se dobře hodí jak do běžných bytů, tak do moderních interiérů, výběr závisí spíše na založení a vkusu majitele. Základními materiály jsou zde masiv a materiály na bázi dřeva spíše v decentní povrchové úpravě. Horní skříňky jsou často prosklené, ovšem rám není kovový, ale v materiálu dvířek. Hlavním rysem těchto kuchyní je dostatek úložného prostoru, a to jak ve spodních, tak i v horních skříňkách. Díky jisté stylové umírněnosti vypadá „klasika“ dobře i v menších prostorech, zde je pouze třeba myslet na určité odlehčení a přerušit linii horních skříněk jednou či dvěma poličkami. Jestliže máme k dispozici dostatek místa, zvolíme k základní sestavě také ostrůvek s pracovní plochou z masivu pro přípravu zeleniny a rychlých jídel.

Moderna v exotických dýhách a skle

Výraznými prvky moderních kuchyní jsou hladké čelní plochy bez přídavných ozdob, ale v zajímavém dekoru. Aktuální jsou nyní lakované MDF desky ve vysokém lesku, v přírodních odstínech vedou pak exotické dýhy v tmavších odstínech a s výraznou texturou. Výrazný dekor spodní části linky odlehčuje prosklení dvířek horních skříněk. Novinkou jsou skleněné police a prosklená dna ve skříňkách. Díky tomuto prosklení pak prosvícení prochází až na pracovní desku a zútulňuje celý prostor.

Výrazným prvkem byly vždy úchyty. Pohodlnější a také praktičtější je řešení bezúchytové, kdy skříňky otevíráme poklepem nebo za zkosené hrany.

Změna je život

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Výběr nové kuchyně je příležitost zvolit lepší řešení, než je to stávající. Zapomeneme tedy na linku, kterou máme 15 let, a začneme přemýšlet, jaké uspořádání nám nejvíce vyhovuje. V časopisech, obchodech či u přátel můžeme najít inspiraci, konečná volba je ale pak už velmi osobní záležitost. V kuchyni by měl být vždy dostatek úložných prostorů, jejich maximum bychom měli směrovat do spodních skříněk. Plnovýsuvy, karusely a jiné systémy umožňují snadný přístup do všech polic bez námahy. Důležité je umístění takzvaných malých přístrojů – robotů, espres, odšťavňovačů, domácích pekáren a podobně. Nesmí překážet, ale musí být při ruce, jinak je nebudeme využívat. Myslet je třeba i na umístění myčky, a to i v případě, že ji zatím nemáme v úmyslu pořizovat. Jestliže si nejsme správným výběrem jisti, poradíme se v kuchyňském studiu či s truhlářem.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com