Poznáte kvalitní brikety?

Pokud nefandíte plynovému topení ani kotli na uhlí, jsou pro vás dřevěné brikety vhodnou alternativou topiva, které je určitě kvůli své oblíbenosti radno vyzkoušet. Brikety jsou vyrobeny z čistých pilin bez příměsí a zcela nepřípustné je, pokud obsahují chemické látky nebo kamínky. Pokud tyto směsi brikety obsahují, klesá jejich kvalita, a tudíž i výhřevnost. Ekologické piliny vznikají při pořezu kulatiny na pilách. Kvalitní brikety můžete poznat také podle vůně. Dobré topivo by mělo vonět po dřevu a kůře.

Dřevěné brikety versus dřevo

Dřevo je velmi oblíbenou surovinou nejen na topení. Mnoho spotřebitelů si ale neuvědomuje, že pokud by vyměnili špalky za dřevěné brikety, jejich domovy by byly vytápěny mnohem efektivněji. Oproti klasickým polenům jsou brikety mnohem více skladné. Jedna tuna briket má obdobnou výhřevnost jako tři metry krychlové dřeva.

Autor: Freepik

Výhody skladování briket

Skladovat brikety můžete například v zahradním domku nebo na jiném suchém místě, kde se nedostanou do přímého styku s vodou. Vzdušná vlhkost dřevěným briketám nevadí, jsou totiž zabaleny v PE obalech. Ani sluneční paprsky jim úplně nevadí – sice změní svou barvu, ale na vlastnostech se nic nezmění. Každopádně je doporučováno skladovat brikety mimo sluneční záření.

Zaostřeno na výběr briket

Při výběru briket je dobré rozlišovat, k jakému účelu bude palivo využíváno. Také záleží na topném tělese, velikosti vytápěné budovy i velikosti topného média. K rychlému zatopení se doporučují brikety z měkkého dřeva s otvorem uvnitř, které zajistí snadný zátop a rychlé prohřívání. Hodí se třeba na chalupy nebo tam, kde potřebujeme rychle zatopit, ale nepotřebujeme udržovat stabilní teplotu. Pro ustálené vytápění domácností se více hodí plné brikety z tvrdého dřeva nebo kůry. Hoří rovnoměrně a dlouho žhnou. To vám zajistí trvalejší tepelné pohodlí.

Autor: Freepik

Cena briket v závislosti na kůrovci

Mnoho lidí si myslí, že pokud je v lesích spousta kůrovcového dřeva, přirozeně by měly být i brikety ze dřeva levnější. Ale není tomu tak. Jelikož celá Evropa dodržuje striktně daný princip, že se zpracovává pouze odpad přirozeně vzniklý při řezání nebo hoblování dřeva, nemůže ani cena briket zlevnit. Více než polovinu dřeva po kůrovci navíc vyvezeme do sousedních zemí. Zkrátka více odpadu, z něhož dřevěné brikety vznikají, od majitelů pil nedostanete.

Kde a kdy získat levnější brikety

Brikety si můžete jednoduše objednat online z pohodlí domova. Pokud potřebujete technické rady nebo pouze poradit, jak se vyznat v široké nabídce dřevěných briket, můžete využít infolinky, kde se vám budou rádi věnovat odborníci. Firma Optimtop působí na trhu již řadu let a dokáže poradit s výběrem paliva pro vaši potřebu. Obdobím, kdy je nejlepší se zásobit topivem, je jaro, kdy je nákup briket levnější investicí, než je tomu v topné sezóně.