Kolik práce na ně budeme muset vynaložit, nezáleží jenom na množství navátého sněhu, ale také na využití vhodných pomůcek.

Ruční nářadí

Sněhové hrablo od Gardeny Autor: Oficiální zdroj Sněhové hrablo od GardenyAutor: Oficiální zdroj

Asi k nejjednodušším pomůckám patří škrabka, široká naběrací lopata a dřevěné rádlo. Většinu výrobků seženeme v prodejnách se zahrádkářskými potřebami, trochu větší problém může být s rádlem, které se v běžných obchodech vyskytuje zřídka, a seženeme ho spíše u malovýrobců. V hypermarketech místo nich obvykle objevíme plastová hrabla na sníh, která jsou o poznání lehčí a k lepší manipulaci vybavena horní rukojetí ve tvaru velkého D. Pro lepší odstraňování vrstvy ztuhlého sněhu je spodní hrana opatřena lištou z hliníku nebo nerezového kovu. Šířka záběru se pohybuje mezi 27 až 50 cm. Plastové hrablo můžeme koupit od 250 až 1200 Kč, od 600 do 1200 Kč zaplatíme za značkovou sněhovou lopatu a speciální škrabka nás přijde zhruba na 800 Kč. Pokud však dáme přednost obyčejnému dřevěnému zboží z venkovského kovomatu, můžeme za každý kus dát třeba jenom 200 Kč.

Foukače

Foukač se může využít i na sníh Autor: Stihl Foukač se může využít i na sníhAutor: Stihl

Prvním motorovým pomocníkem při odklízení sněhu se může stát zahradní vysavač. Jak už sám název napovídá, slouží převážně k odsávání spadaného listí a dalšího drobného zahradního odpadu, stejně dobře ho však lze využít jako pneumatický smeták. Proto ho často seženeme i pod společným jménem vysavač - foukač. Většina přístrojů je vybavena funkcí "turbo", která umožňuje regulaci sacího i foukacího výkonu.

Vzhledem k tomu, že si tyto motorové pomocníky nebudeme kupovat pouze pro odfukování sněhu, měli bychom se při jejich výběru řídit kromě výkonu a rychlosti vyfukovaného vzduchu i jinými parametry. Je to především velikost koše a komprese nasátého materiálu, které využijeme především na podzim při likvidaci spadaného listí. Zahradní vysavače lze zakoupit prakticky ve všech specializovaných hobbymarketech. Za výkonné značkové přístroje sice zaplatíme i přes 15 000 Kč, ale méně nároční spotřebitelé mohou mít tento svůj stroj už třeba za 2000 Kč.

Elektrické sněhové lopaty

Jedná se o relativně jednoduché, ale důmyslné zařízení, jehož hlavním subjektem je pryžový rotor upevněný na trubkové násadě a chráněný dopředu otevřeným, nálevkovitě se rozšiřujícím krytem. Jak už vyplývá z názvu, je toto zařízení poháněné elektromotorem, jehož příkon se pohybuje od 300 do 500 wattů.

Tento přístroj není vhodný k likvidaci větších závějí nebo namrzlého a ušlapaného sněhu. Je však ideálním pomocníkem při odstraňování sněhu z chodníků, přístupových cest, dvorků i zahrad. Malá hmotnost okolo 5 kg nám umožňuje snadné přemísťování i manipulaci při práci. Stačí ho lehce tlačit našikmo proti vrstvě čerstvého sněhu, který rotující bubínek vymetá obloukem dopředu a odhazuje až na vzdálenost 2 metrů.

V zahraničí si tito nenároční zimní pomocníci velice rychle nacházejí své příznivce a v horských oblastech se stávají často běžným vybavením usedlostí. U nás se, bohužel, vyskytují velice sporadicky a většina jejich majitelů si je přivezla z jiné země.

Sněhové motorové frézy

Sněhová fréza MTD Optima Autor: Oficiální zdroj Sněhová fréza MTD OptimaAutor: Oficiální zdroj

Odklízení sněhu z větších objektů, ale i chodníků, přístupových cest a okolí chat už dnes patří k pracím, které klademe výhradně na bedra těžší techniky. Jsou to převážně sněžné frézy poháněné benzinovým, většinou čtyřtaktním motorem. Hlavní práci zde vykonává ocelový nebo pryžový rotor, který ukusuje vrstvu sněhu a pomocí postranních trysek ho odhazuje 2 i více metrů daleko.

Podle nároků a cenové dostupnosti si můžeme vybrat i způsob pojezdu. K nejjednodušším typům patří ruční, který ovšem není zdaleka tak fyzicky náročný, jak se na první pohled zdá. Funkci motorového pojezdu zde do značné míry přebírá šnek, který při nabírání sněhu současně tlačí stroj dopředu, takže stačí jen lehce nadzvednout držadlo a stroj se na vzorovaných kolečkách sám pohybuje asi poloviční rychlostí chůze. Navzdory poměrně malému motoru s výkonem od 6 do 12 kW dokáže během hodiny vyklidit prostor okolo chaty nebo menšího domku. Ceny sněhových fréz za posledních pět let výrazně poklesly s nástupem velké konkurence, takže dnes je možné najít výrobky už za ceny lehce přes 3000 korun. Kdo chce výkonnější a kvalitnější, zaplatí kolem 20 000 korun, nejsilnější stroje, které zvládnou už úklid i chodníků v celé obci, s vlastním pojezdem, pásy apod., stojí i přes 100 000 korun.