V první řadě si musíme uvědomit, do jaké místnosti svítidlo vybíráme. V kuchyni potřebujeme ostřejší, studené světlo, abychom dobře viděli, co na té lince krájíme, zatímco v ložnici uvítáme světlo tlumenější, teplejší, protože tu chceme hlavně relaxovat. S obývacím pokojem a koupelnou je to už složitější: v těchto místnostech vlastně potřebujeme obě varianty. V koupelně se kromě relaxace také líčíme a holíme, a na tyto činnosti si potřebujeme dobře posvítit. V obýváku si zase někdy čteme nebo luštíme křížovky, jindy bychom tu naopak rádi ulevili unaveným očím nebo si vytvořili intimní atmosféru pro večer ve dvou.

Osvětlení Autor: Pinterest Autor: Pinterest

Do takových místností proto obvykle kupujeme více svítidel s různými vlastnostmi - v obýváku bude hlavní světlo doplněno tlumenými lampičkami, v koupelně se nad zrcadlo instaluje doplňková ostrá zářivka.

Světlo v obýváku či v ložnici se dnes často doplňuje stmívačem, díky kterému se navodí příjemná atmosféra a zároveň se ušetří energie. Obyčejné stmívače lze instalovat na libovolné svítidlo, jež je vybaveno žárovkou s vláknem. V případě zářivkových a LED svítidel budeme potřebovat stmívače speciálně určené pro tyto typy světel, přičemž některá světla jako LED diodové žárovky nelze stmívat vůbec.

Světelný panel Teela od značky Zumtobel, u něhož lze pomocí dálkového ovladače měnit směr, teplotu, podsvícení i jas světla. Autor: Oficiální zdroj Světelný panel Teela od značky Zumtobel, u něhož lze pomocí dálkového ovladače měnit směr, teplotu, podsvícení i jas světla.Autor: Oficiální zdroj

Na trhu se dnes objevuje čím dál více svítidel, u nichž jde regulovat jak teplotu světla, tak intenzitu osvětlení bez toho, abyste k nim museli dokupovat stmívač. Taková svítidla oceníte třeba nad jídelním stolem nebo v koupelně, v případě koupelny ovšem světla ještě musejí splňovat požadavek na odolnost proti vlhkosti a stříkající vodě.