Rýč je taková jednoduchá součást zahradní výbavy. Mnoho lidí si ho koupí a nepřemýšlí, jestli má ten správný. Až když vyzkouší někde u souseda jiný druh, najednou zjistí, že těch druhů je opravdu víc. A tak je dobré se podrobně podívat na druhy rýčů.
Čtěte také
Čtěte také
Zbavte se plevele bez chemie
Rozdělení:
Podle materiálu
Rýče mají buď násadu ze dřeva, kovu, nebo kompozitů. Dřevěné jsou levnější, kovové pevnější, kompozitní jsou nejdražší, nejlehčí a nejpevnější. Pokud si budete kupovat dřevěnou násadu, pořizujte raději dražší jasanové nebo bukové.
Podle délky násady
Pro každou postavu je důležité mít jinou násadu. Vysoký člověk nemůže pracovat s krátkým rýčem, naopak malý s dlouhým také ne. Existují i teleskopické verze, ale zrovna u vysoce namáhaného rýče to není ideální.
Zakončení rýče
Nejtypičtější je zakončení do tvaru T. Je to jednoduché a lehké zakončení, ale nedrží se tak dobře, jako madlo ve tvaru D.
Plochý rýč s dřevěnou násadou a madlem typu T
Hmotnost rýče
Existují verze, které jsou určeny pro dámy a seniory, a pak jsou profesionální zahradnické rýče pro firemní účely. Vybírejte dobře, každý dekagram je znát!
Tvar zahnutí
Ne nadarmo existuje celý vědní obor, který se nazývá ergonomie. Rýče s prohnutou násadou mají lepší tah a záda z nich tolik nebolí. Samozřejmě, že ty se dají udělat jen z kovu nebo kompozitu. Také stupátka rýčů by měla být širší, aby se vám nedostával nástroj do podrážky boty nebo holínky.
Ergonomický rýč se špičkou, kovovou násadou a madlem ve tvaru D
Šířka rýče
Úzké rýče (někdy nazývané sakováky) jsou na výkopy úzkých rýh nebo třeba základů pro sloupky. Čím širší, tím větší váhu budete muset na rýči nést.
Zakončení rýče
Ploché rýče jsou určené do jemných a sypkých půd. Následují oblé rýče pro pevnější půdy a také se s nimi dobře vykopávají pařezy. Špičaté rýče jsou do jílovitých těžkých půd.