Aby se váš sen o nové sprchové vaničce nerozplynul hned v počátcích a nemuseli jste v katalozích, na e-shopech nebo v obchodech dlouho hledat, měli byste vědět, podle čeho ji správně vybírat. 

Přehlídka materiálů

Vaničky se zhotovují z více materiálů, nejčastěji jde o akrylát, litý mramor, smalt a keramiku. A jsme u prvního parametru, na který byste měli hledět. Každý materiál má svoje. Akrylátové vaničky jsou oblíbené z důvodů nižší hmotnosti, velmi dobrých tepelně izolačních vlastností, ale i zvukových. Akrylát je tvrdý, avšak křehký (snadno se poškrábe, třeba i špatně zvoleným čisticím prostředkem). Stojí o něco méně než vaničky z litého mramoru, které se také vyrábí v mnoha rozměrech a tvarech. Litý mramor má vysokou nosnost, je odolný a stabilní, snadno se udržuje v čistotě.
Smalt je v porovnání s předchozími finančně nejdostupnější, také dobře zvládá různé čističe, ale klouže (proto vybírejte vaničku opatřenou protiskluzovou povrchovou úpravou nebo dokupte protiskluzovou podložku či rošt). A keramika je výhodná z mnoha úhlů pohledu jako nosnost, odolnost, pevnost, snadná údržba... Zase však něco váží.

Sprchová vanička Asymetric Pro 10° z litého mramoru má pootočenou středovou zónu, proto nabízí komfortnější prostor Autor: Ravak

Veledůležitý design

Dobrý design představuje ideální snoubení vzhledu a funkce. U sprchové vaničky jde o další zásadní parametr výběru, s ním souvisí tvar i rozměry. A ty jsou prvořadé hlavně v malých koupelnách, kde se osvědčily prostorově nejúspornější čtvrtkruhové vaničky, po nich čtvercové. Velikost 80 x 80 cm sice není omračující, někdy však musí stačit. Mnohem pohodlnější je sprchování v obdélníkovém prostoru třeba 90 x 100 až 120 cm. Ovšem prodávají se i atypické tvary.

Testujte nanečisto

Pokud si můžete vybrat jinou vaničku, než jste měli dosud, ale nebude zrovna obří, postavte se do ní v prodejně (bez bot) a simulujte sprchování. Zkrátka ji zkuste nanečisto. Také si představte, že vám spadlo mýdlo a chcete se pro něj ohnout. Díky několika pohybům rychle zjistíte, zda jsou její rozměry dostačující.

Sprchová vanička Tigo je keramická a asymetrická o rozměrech 100 x 80 cm (lze si vybrat pravé, či levé provedení) Autor: Jika

Co s designem souvisí

Výška sprchové vaničky určuje komfort při vstupování a čím nižší, tím bezpečnější. Může být téměř nulová, zabudovaná do podlahy, stejně jako několikacentimetrová, či sedací (asi pod 30 cm). Vybírejte podle toho, co potřebuje vaše rodina. Což souvisí i s věkem a životním stylem. Třeba hlubší vaničku užijí především malé děti, pokud doma není vana, ale také majitelé psů (pro psy nevybírejte akrylátovou vaničku, byla by záhy poškrábaná). A čím jsme starší, tím spíš nechceme nebo nemůžeme překonávat bariéry.
Vaničky se dělí podle způsobu instalace buď na podezděné (uloží se do vyzděného lůžka a obezdí), nebo na samonosné, ty se připevňují na hotovou podlahu.

Čtěte také

Čtěte také

Koupelna podle znamení horoskopu

Je to vůbec možné?

Ověřte si předem, zda lze umístit sprchovou vaničku na podlahu, nebo do podlahy zcela zapustit i s ohledem na sifon a zajištění odtoku vody. Verze srovnat linii vaničky s podlahou je dnes opravdu žádaná, jenže ne vždy stavebně možná. STOP vašemu záměru může vystavit nejen panelový byt, ale třeba i koupelna v podkroví.
A kdyby se dalo zasahovat do podlahy hlouběji, pak si to možná rozmyslíte a místo sprchové vaničky zvolíte odtokový žlab v kombinaci s vydlážděnou podlahou.

Zdroj: Sanitino.cz, Cenovyradar.cz

Čtěte také

Čtěte také

Málo místa ve sprše? Zvažte walk-in