Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů. Jeho četné kladné přírodní vlastnosti, stavební bonusy i ekologický původ ho proto již delší dobu posouvají do popředí zájmu stavebníků a stavitelů. Důkazem budiž fakt, že v České republice činí podíl dřevostaveb již 16 %.
Některé z nich nejsou na první pohled identifikovatelné, u jiných je dřevěná podstata vidět na kilometry a ani nemusí jít o sruby. Moderní dřevostavby mají totiž mnoho tváří.
Životnost dřevostaveb
Jejich životnost ovlivňuje spousta faktorů, mezi něž podobně jako u zděných staveb patří například kvalita materiálu, provedení a použité doplňky a v neposlední řadě také údržba objektu, která se projeví v užitné kvalitě i době trvání.
Podívejte se na nejzajímavější projekty Stavby s vůní dřeva:
Stejně jako stavby z cihelné klasiky také dřevostavby se od sebe odlišují podílem použitého dřeva, jeho konstrukčním využitím i kombinací s jinými materiály.
U dřevostaveb odpadají některé technologické procesy jako vysychání, dotvarování a vymrzání, které brzdí výstavbu v řádu několika měsíců. Stavět lze začít bez ohledu na roční období a hrubá stavba domu je dokonce otázkou několika málo dnů.
Konstrukce dřevostavby je podle údajů Českého statistického úřadu hotová v průměru o 1,5 roku dříve než konstrukce zděného domu.
Konstrukční dřevo
Historické konstrukce hrázdění, roubení, ale i naprosté většiny krovů se dělávaly ze syrového řeziva. Bylo snadno opracovatelné – tesání, štípání či pouhé dlabání tesařských spojů je ve vyschlém materiálu prakticky neproveditelné. Konstrukce z čerstvého dřeva byly navíc velmi poddajné, vyschnutím se ještě více zpevnily a spoje se zatáhly.
Takový postup byl možný v dobách, kdy se trámy krovů a stěn neuzavíraly hermeticky a mohly se postupně zbavovat své vlhkosti, která volně odcházela do okolí, a dřevo tak vysychalo v téměř ideálních podmínkách. Ostatně i dnes používají tesaři na nové krovy vesnických chalup čerstvé dřevo zpracované „do oblouku“ tak, aby si pod tíhou tašek sedlo.
Jenže takových odborníků není mnoho a současná výstavba se od té poměrně nedávno minulé diametrálně liší. Zvýšily se nároky na rychlost výstavby, a krovy proto musí být vodotěsně zakryty hned po osazení střechy.
Ani moderní sendvičové stěny nejsou průvzdušné natolik, aby se v nich obsažená vlhkost mohla bez problému uvolňovat a řezivo pozvolna a spolehlivě vysychalo.
Chcete se o moderních dřevostavbách dozvědět víc?
- Volba dřeva pro dnešní dřevostavby
- Použití konstrukčních desek
- Boj s vlhkostí
- Prodloužení životnosti staveb
- Typy dřevostaveb
- Izolace střechy
- Instalace oken
- Zajištění větrání
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM & ZAHRADA, které vychází 19. října.
Zdroj: Dům & Zahrada