Na rozdíl od venkovního stínění oken, které je dobré naplánovat už ve fázi projektu stavby, se pergoly běžně montují i kdykoliv později. O pergole začínáte přemýšlet většinou v době, když už je dům hotový, a hledáte cesty, jak si posezení ještě více zpříjemnit. Jedná se o poměrně jednoduchou stavbu, jejíž přínos je pro obyvatele domu ohromný.
Stavba pergoly:
Pergola vs. markýza
Oproti markýzám nabízí pergoly při montáži výhodu v menším nároku na pevnost uchycení. Díky svým stojkám a v některých případech plně samonosné konstrukci nevyvíjejí na dům takový tlak. Toto je zvláště výhodné pro místa, kde by tlak kotvicích prvků markýzy mohl být pro fasádu domu problémem.
Ukotvení pergoly: Co je třeba vědět?
Ať už se rozhodnete pro pergolu, která je částečně kotvena do fasády, nebo zcela samostatnou, je důležité vědět, jak bude pergola ukotvena. Existují dva základní způsoby - montáž do stěny nebo do země, přičemž každý má své specifikace a výzvy.
Může to znít lákavě, pokusit se o montáž pergoly svépomocí, ale důrazně doporučujeme spoléhat se na odborníky. Profesionální montáž je zárukou kvality a bezpečnosti vaší nové pergoly.
Instalace pergoly
Pergoly jsou skvělým doplňkem k jakémukoli domu, ať už je nový, nebo starší. Poskytují stín, estetiku a místo pro relaxaci, a jejich instalace může být mnohem jednodušší, než si myslíte, pokud víte, na co se zaměřit a jaký proces následovat. Jde ale o to, o jaký typ pergoly se jedná: jednoduchou dřevěnou pergolu zvládnete sami, složitou bioklimatickou pergolu raději nechte na odbornících.
Zdroj: finehomebuilding.com, houzz.com