Při stavbě rodinného domu nemusíte pořizovat centrální vysavač najednou, ale rozložit si můžete (stejně jako v případě klimatizace) platbu do dvou fází. Ve fázi hrubé stavby zaplatíte jen instalované potrubní rozvody, posléze dokončení systému vysavače.

Centrální vysavač - rozvod Centrální vysavače jsou šikovná a praktická zařízení. O čistotu bude postaráno bez přenášení a ukládání vysavače, vysávání bude znatelně pohodlnější, odpadne starost o malé sáčky. Prach a nečistoty jsou totiž z nasátého vzduchu odváděny zvláštním potrubím přímo ven, mimo dům (vzduch proudí uzavřeným potrubním systémem a poté budovu opouští). S centrálním vysavačem je domácí úklid jednoduchý: vysává se dlouhou a lehkou hadicí, která se zapojuje vždy do příslušné zásuvky na stěně v té které místnosti. Disponuje velkým sacím výkonem, takže vysavač si poradí s hlubokým čištěním nábytku i koberců; některé vysavače mají zařazen také HEPA filtr, který zachytí nejjemnější částečky, a vyčistí tak prostředí i pro alergiky. Levnější modely jsou určeny jen pro suché vysávání, dražší pro mokré i suché vysávání. Nejsilnější agregáty (kolem 30.000,-Kč a více) do větších domů nebo kanceláří mají i 140 - 150 metrů rozvodů, které lze napojit až na 30 Centrální vysavač - zásuvkazásuvek.

Stavba a součásti centrálních vysavačů

Stavíte-li dům, nezapomeňte při projektování v rozhovoru s architektem nebo stavební firmou na předpřípravu centrálního vysavače. Později byste litovali - dodatečná instalace je také možná, ale ne tak elegantní a pohodlná. Také ekonomicky se částečná položka za předpřípravu centrálního vysavače bohatě ztratí v mnohem vyšších položkách za stavbu a zařízení celého domu. Dělá asi 4000 - 7000 korun, zatímco dotáhnout do finále lze celý systém opravdu kdykoliv později. Zatímco předpříprava se sveze se stavbou, později by se vám po konečném dostavění, začištění domu, vymalování místností, instalaci podlah a nastěhování nábytku už opravdu nechtělo opět se ponořit do vrtání, tesání a prachu a stavebního nepořádku; poslední, co budete chtít vidět, bude řemeslník.

Hlavními součástmi centrálních vysavačů jsou skrytá potrubí ve stěnách, dále sací agregáty, viditelné hadicové vstupy do stěn (zásuvky) a konečně vysávací hubice.

Takže nezapomeňte - montáž celého potrubí pro centrální vysavače se provádí už v průběhu stavby, i když jak bylo řečeno - i dodatečná montáž je také možná. Vlastní sací agregát se potom instaluje až skoro při dokončování interiéru.

V první fázi musíte důkladně rozmyslet, kudy systém povede a kde všude budou výstupy-zásuvky. Délka potrubí a počet zásuvek se rozhodně nesmí podcenit. Optimální a strategické rozmístění zásuvek po domě je velice důležité; všude se musíme pohodlně dostat, všude se musí dosáhnout. Vzhled zásuvek lze přizpůsobit interiéru - vybrat si můžete v různých elegantních barvách plastu i v metalovém provedení.

-ag-Foto: Beam, www.profimedia.cz