Výběr materiálu by také měl odpovídat umístění a nejčastějšímu používání terasy tak, aby byl dostatečně odolný proti mechanickému poškození či poškození ohněm, jestliže chceme často grilovat, současně by měl být protiskluzový v případě, že terasa bude součástí bazénu a podobně. Jestliže nebude terasa celá zastřešená, neměla by se její nášlapná vrstva rychle rozpálit na slunci.

Není nad dřevo

Terasa Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Tradičním materiálem pro stavbu terasy je dřevo. Je oblíbené především pro své dobré vlastnosti - krásný vzhled, příjemný omak, při dobré péči je trvanlivé a odolné vůči povětrnostním vlivům. Určitou nevýhodou je nezbytnost pravidelné údržby. Odolnější než běžné místní dřevo je dřevo tropické nebo severské, zde je však nutné počítat s vyšší cenou. V současné době je možné vybrat také dřevo s certifikátem FSC (dřevo s původem z šetrného lesního hospodaření).

Ani dřevo, ani plast

Forest plus - Merbau Autor: WPC - WoodPlastic Forest plus - MerbauAutor: WPC - WoodPlastic

Velkou oblibu získává materiál s podílem dřeva - takzvaný Wood Plastic Composite - WPC. Jde o termoplasticky zpracovanou směs z dřevěné hmoty a plastu, konkrétně z různých druhů běžných dřevin a PE. Jejich poměr se v závislosti na výrobci liší (od 50:50 až po 70:30 %), vyšší podíl jedné složky znamená patrnější vlastnosti daného materiálu. WPC kombinuje do určité míry dobré vlastnosti dřeva (především vzhledové) a plastu (odolnost vůči povětrnostním vlivům, škůdcům i houbám, stálost tvaru i vzhledu), jednoduše se pokládá, je trvanlivý, protiskluzový. Méně náročná je i údržba, ovšem je mírně savý a zůstávají na něm skvrny po červeném víně a oleji. Prkna lze však přebrousit, a skvrnu tím odstranit. Podíl dřeva způsobuje změnu barvy v prvních týdnech, poté se odstín ustálí. Nevýhodou je vyšší cena.

I terasy mohou být z plastu

Ano, prvky pro stavbu teras mohou být i z plastu a lze je využít také pro stavbu balkónových podlah, restauračních zahrádek a podobně. Plastová terasová prkna jsou vysoce odolná proti povětrnostním vlivům, hnilobě a vlhkosti. Mají přírodní vzhled a dlouhou životnost, mohou tak nahradit obdobné výrobky z exotických dřevin. Obě strany desek jsou opatřeny odvodňovacím rýhováním, které se liší svojí hustotou a tvarem, což poskytuje možnost volby vzhledu pochůzné plochy.

ZDE NAJDETE PRVNÍ DÍL SERIÁLU O STAVBĚ TERASY - O NALEZENÍ VHODNÉHO MÍSTA A PLÁNU

Je to na beton, nebo na kámen?

Terasa Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Pro svou odolnost jsou oblíbeným materiálem pro pochůzné plochy teras betonové desky. Mohou mít různé rozměry, tvar, povrch i barevnost, jsou trvanlivé, mrazuvzdorné, snadno se pokládají, povrchem a kombinací materiálů často připomínají přírodniny, ty mohou být při jejich výrobě přímo použity. Povrch desek může mírně vyblednout.

Podobné vlastnosti mají i cihly nebo keramická dlažba z jemné kameniny, která je na terase velmi příjemná, stálobarevná i praktická a dobře se udržuje, je však nezbytné vybrat typ vhodný pro venkovní použití, a tedy mrazuvzdorný a protiskluzový. Keramická dlažba vyžaduje dokonale rovný podklad a odbornou pokládku.

Terasa Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Mezi luxusnější materiály patří přírodní kámen. Terasa s tímto povrchem získá na unikátnosti, neboť struktura a textura kamenů se liší kus od kusu. Díky velké hmotnosti kamene je také stabilní a trvanlivá. Jednotlivé kusy by měly být co nejrovnější, aby se po nich příjemně chodilo. Nekloužou ani při mokrém povrchu, jsou mrazuvzdorné a stálobarevné, snadno se udržují.

Text: Dana D. Daňková

Titulní foto: Thinkstockphotos.com