Tuzemské stavební firmy se slučují, aby snadněji dosáhly na velké zakázky financované s přispěním fondů Evropské unie. Jedním z posledních příkladů je vznik stavebního koncernu VCES fúzí sedmi kapitálově propojených menších firem z východních Čech.

"Koncentrace probíhá, střední firmy mizí. Větší firmy totiž snadněji dosáhnou na zakázky evropského významu placené unií," vysvětlil ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Zástupci menších firem se na možnost získání zakázek financovaných z evropských fondů dívají skepticky, dodává list.

Dalším příkladem sloučení firem je společnost SSŽ. Ta na letošní rok ohlásila fúzi s firmou Silnice Nepomuk a už loni podobně koupila firmu Silnice a vlečky Zlín. Společnost Metrostav má uzavřenou smlouvu na odkoupení 78 procent akcií firmy Subterra, nyní čeká jen na vyjádření antimonopolního úřadu.

Česká republika může z evropských fondů do roku 2006 získat téměř 2,4 miliardy eur. Pro výstavbu dopravní infrastruktury a projekty z oblasti životního prostředí je z této částky určeno celkem 1,8 miliardy eur, tedy téměř 60 miliard korun. -čtk-