Stavební výdaje ve Spojených státech se v červnu překvapivě snížily kvůli prvnímu poklesu výdajů na bytovou výstavbu za posledních 16 měsíců. Vyplývá to ze zprávy amerického ministerstva obchodu.

Celkové stavební výdaje v červnu klesly proti předchozímu měsíci o 0,3 procenta na ročně přepočtených 985,16 miliardy dolarů. Analytici přitom očekávali, že výdaje zůstanou beze změny. Ministerstvo navíc revidovalo květnový nárůst na 0,1 procenta z původně ohlášených 0,3 procenta.

Zpráva naznačila možné ochlazení trhu s bydlením v USA po silném růstu bytové výstavby v loňském roce. Trh s bydlením loni podporovaly nízké úrokové sazby, americká centrální banka však nedávno zahájila zvyšování nákladů na úvěry, aby zabránila nárůstu inflace.

Výdaje na bytovou výstavbu v červnu klesly o 0,6 procenta, takže zaznamenaly první snížení od loňského března a nejvýraznější propad od ledna 2002. Soukromé výdaje na nebytovou výstavbu zůstaly beze změny, zatímco veřejné výdaje na stavebnictví stouply o 0,2 procenta, napsala agentura Reuters. -čtk-