Do závěrečného čtení sněmovna postoupila mimo jiné vládní předlohu, která by měla urychlit výstavbu silnic, dálnic a železnic ve veřejném zájmu. Do finále jde i stavební zákon, který má výrazně omezit administrativu. Poslanci naopak nedokázali ukončit debat k zákonu o nájemném; odpoledne, kdy se zákon projednával, jich zůstalo ve sněmovně málo.

Zákon o vyvlastňování počítá s tím, že soukromé pozemky potřebné pro výstavbu se mají vyvlastňovat za náhradu. Podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka zákon umožňuje stanovovat novým způsobem náhradu za vyvlastnění tak, aby byla spravedlivá. Poslanec ČSSD Miroslav Kala podal k předloze pozměňovací návrh, podle kterého by do strategického zájmu mohly být zahrnuty také strategické průmyslové zóny. Ostře proti předloze vystupuje ODS. O konečné podobě zákona by mohla sněmovna hlasovat příští týden.

Stavební zákon počítá například s tím, že rodinné domky do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží bude zřejmě moci stavebník stavět jen na základě ohlášení. Papírování také ubude při dalších malých stavbách, jako jsou například garáže nebo přestavby bytů. O definitivní podobě by mohla sněmovna hlasovat již v pátek 16. prosince.

Druhým čtením prošel zákon, který má vytvořit právní podmínky pro vybírání mýtného na českých dálnicích. Vláda počítá s tím, že mýtné by měly platit kamiony nad 12 tun, a to od roku 2007. Vláda již před časem rozhodla, že dodavatelem mýtného systému bude společnost Kapsch. Předlohu by poslanci mohli schvalovat již příští týden.Do závěrečného čtení poslanci pustili rovněž nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Původní vládní návrh, který kabinet vypracoval s cílem přispět k větší transparentnosti při zadávání veřejných zakázek, ale možná dozná značných změn. Poslanci navrhli k předloze stovky úprav.

Také vládní návrh zákona o spolupráci veřejného a soukromého sektoru se dostal do závěrečného čtení. Soukromé zdroje by mohly podle představ vlády financovat například dopravní stavby, projekty ve školství či sociální péči. Daňoví poplatníci by tak získali lepší a kvalitnější služby za nižší náklady.

Sněmovna naopak nedokázala ukončit další fázi debaty o zákonu, který má zvýšit nájemné. Při rozpravě o nájmech byla odpoledne v jednacím sále jen zhruba čtvrtina zákonodárců. Dolní komora se tak dostala do situace, kdy bylo poslanců tak málo, že nemohli hlasovat o jednom z procedurálních návrhů. Poslanci budou pokračovat v debatě dnes.

Zdroj: ČTK