Stavebnictví v Královéhradeckém kraji v prvním čtvrtletí letošního roku zrychlilo růst. Základní stavební výroba 115 firem s více než 20 zaměstnanci v kraji vzrostla o tři procenta na 959 milionů korun, zatímco za celý loňský rok růst činil 1,1 procenta. V celé zemi se stavební výroba od ledna do března zvýšila o šest procent. Vyplývá to z informací hradecké pobočky Českého statistického úřadu.Přes zvýšení výkonnosti statistikou sledované stavební firmy nepřispěly ke snížení nezaměstnanosti, protože počet zaměstnanců snížily o čtyři procenta na 5601 lidí. Z údajů úřadů práce však vyplývá, že jde o přechodný jev způsobený dlouhou zimou. Stavební firmy totiž začaly sezonní pracovníky naplno nabírat až po oteplení v jarních měsících.

Průměrné mzdy ve stavebnictví v prvním čtvrtletí v kraji meziročně vzrostly o 6,2 procenta na 14.858 korun. Za celorepublikovým průměrem však stále zaostávaly téměř o 3000 korun. V kraji totiž podle představitelů stavebních podniků není žádná velká firma, která by vykazovala miliardové obraty, stavěla dálnice, metro a jiné velké stavby a táhla růst mezd nahoru.

V prvním čtvrtletí vydaly stavební úřady v Královéhradeckém kraji 1196 stavebních povolení. Orientační hodnota povolených staveb meziročně klesla o devět procent na 2,5 miliardy korun. Obdobné snížení zaznamenala hodnota staveb povolených v celé zemi.

Zdroj: ČTK