Horníci, tuneláři, zedníci, tesaři, zámečníci a další profese chybějí stále více ve stavebnictví. Pro většinu stavebních firem je to větší problém než nedostatek materiálu. Ten je často pouze sezonní a zejména větší společnosti se s ním dokážou vyrovnat. Vyplývá to z ankety ČTK mezi stavebními firmami.

"Nejhorší je situace s personálem dělnickým. Je velice málo učňů, některé obory jako například práce v podzemí nejsou otevírány prakticky vůbec," řekl ČTK mluvčí Metrostavu František Polák. Společnost se proto snaží získat nové zaměstnance i mezi učni. Po uzavření smlouvy jim hradí například ubytování nebo kapesné. Snaží se tak oslovit dospívající zejména z chudších rodin i regionů.

Podle mluvčí Hochtiefu Aleny Čechové je učňovské školství v současné době v rozkladu. "Mladí lidé nemají o stavebnictví takový zájem jako dříve. Kvalitní pedagogové z oboru také odešli, aby si našli zajímavější a lépe placenou práci," uvedla Čechová. Kromě dělníků, zedníků nebo klempířů se podle ní shánějí těžko i kalkulanti, technologové, přípraváři, mistři a stavbyvedoucí. Společnosti Geosan Group chybějí zhruba stejná povolání. "Snažíme se nedostatek řešit personální politikou a aktivním náborem," uvedla Vlasta Končelová z Geosanu.

Podle mluvčího společnosti Skanska Ondřeje Šucha se nedostatek kvalifikovaných dělníků zhoršuje už přibližně rok. Řešením by podle něj bylo buď zvýšit zájem o stavební učební obory nebo umožnit zaměstnávání cizinců ze vzdálenějších zemí. "Obojí řešení se ale pravděpodobně neobejde bez nárůstu mezd, a tím i ceny stavebních prací," řekl Šuch.

Metrostav i Skanska se zaměřují i na studenty vysokých škol. Skanska každoročně pořádá honorované soutěže o nejlepší závěrečné práce. Metrostav pak spolupracuje se studenty od třetích ročníků. Vypisuje výběrová řízení na asistenty, kteří absolvují ve firmě praxi a po studiu mohou přímo nastoupit. Skanska ročně přijímá více než 120 absolventů středních a vysokých škol, Metrostav až sto.

Na rozdíl od chybějících zaměstnanců je nedostatek stavebního materiálu většinou pouze sezonní. Podle Rudolfa Borýska ze společnosti Lias Vintířov materiál chyběl během roku kvůli stavebnímu boomu na Slovensku, Ukrajině a v Polsku. Sklady se vyčerpaly a výrobci se nepředzásobili. "Přehřáli jsme se krátkodobě, do konce roku už to nebude mít dopad do cen," dodal.

V létě byl nedostatek především tepelně-izolačních materiálů, například minerálních vln. "Občas to bylo napjaté i v zásobování zdicími materiály a cementem," dodal Polák. Výpadkem v dodávce byly ale podle něj zasaženy spíše malé společnosti. Metrostavu i Geosanu v této situaci pomáhají dlouhodobé kontrakty. "Oproti prvnímu pololetí je situace výrazně lepší, delší dodací lhůty jsou nyní v podstatě jen u některých druhů izolací a zdicích materiálů," uvedl Šuch.

S nedostatkem stavebního materiálu a některých surovin, jako je sklo, železo nebo hliník, se zvyšují také jejich ceny. "Řešením je například dovoz ze zahraničí. V takovém případě ale náklady na realizaci stavby ještě vzrostou, a to pak komplikuje situaci dodavatele i investora," řekla Čechová.

-ČTK-

CE Media Online využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.