Rádi bychom použili v našem domě stěrku na podlahu, nicméně nevíme, jaký materiál zvolit. Navíc si nejsme jisti tím, zda bude stěrka dostatečně odolná i v hodně zatěžovaných místnostech, jako je třeba předsíň nebo schodiště? Na trhu jsme našli epoxidové stěrky, ale také stěrky na bázi cementu, nevíme, jakou zvolit, poradíte nám?

Podívejte, jak se aplikuje epoxidová stěrka:

Zdroj: Youtube


Již několik let se setkávám se zvýšenou poptávkou na realizaci finálního povrchu podlahy ve formě stěrky nebo tenkovrstvých litých podlah. Také výrobci za posledních pár let nabízejí mnoho nových produktů pro tyto realizace. Jde o povrch homogenní, kde se spojuje kvalita a funkčnost s možností vytvořit originální povrch v interiéru nejen na podlahách, ale i na stěnách. Odpadá tak jakékoliv spárování, které je u klasických materiálů - obkladů a dlažeb.


Architekti tyto stěrky i právě z tohoto důvodů mají v oblibě. Výhodou aplikací stěrek je i možnost použití při rekonstrukcích, kde po zhodnocení stávajícího podkladu a zaručení jeho soudržnosti s podkladní podlahovou konstrukcí je možná aplikace i bez jakéhokoliv odstraňování stávajících dlažeb. Je ale nutné opravdu pečlivě posoudit stav. Základní materiály podlahových stěrek je možno dolaďovat barevnými pigmenty, vsypy nebo posypem pro vytvoření protiskluzového povrchu, a tím vytvořit nejen žádaný vzhled, ale i funkčnost podle prostředí použití. Povrch může být matný, lesklý, vodoodpudivý, a jak jsem již uvedl, i protiskluzový.

Podívejte se, jak se aplikuje betonová litá stěrka:

Zdroj: Youtube

Stěrky se v zásadě rozlišují podle druhu pojiva na dvě skupiny. První, epoxidové a polyuretanové stěrky mají za pojivo epoxidovou nebo polyuretanovou pryskyřici, druhou skupinu tvoří stěrky cementové, kde je pojivem cement. Tím se vytváří i rozdílné vlastnosti finálního povrchu.

Epoxidová stěrka může být provedena na veškeré pevné a suché podklady, její předností je vysoká tuhost a tak se nejvíce používá v zatěžovaných podlahách, jako je například garáž. Tyto stěrky jsou estetické, voděodolné, odolávají běžnému otěru a jsou i chemicky odolné. Povrch může být hladký, volil bych pro snadný úklid, strukturovaný (vypadá jako pomerančová kůra) nebo se zmíněným vsypem. Pro místnosti s vysokou zátěží i třeba schodiště je použití vhodné. Žádané jsou stěrky imitující betonový povrch.

Polyuretanová stěrka - oproti epoxidové je povrch elastický, měkčí a pružnější, výrazně lépe tlumí kročejový útlum a lépe snáší změny teplot i roztažnost. Polyuretanové stěrky uzavírají dobře povrch proti vodě, povrch v úpravě matné, lesklé, protiskluzové tak nalézá velké uplatnění v koupelnách. Takže ve využití oproti epoxidovým je pouze v rozdílné tvrdosti.

Cementové stěrky - oproti výše uvedeným je základním rozdílem, že stěrka sama o sobě není voděodolná. Její povrch je tedy třeba následnou úpravou uzavřít pomocí vosku, oleje nebo nátěru epoxidovým nebo polyuretanovým. V místech výskytu přímého styku s vodou je třeba stěrky zalakovat. Někteří architekti navrhují cementové stěrky právě s ohledem na jejich přírodní vzhled, nikdy nejdou probarvit do jasných a sytých barev. Výrazně dražší je varianta s použitím bílého cementu. Povrchy voskované a olejované vypadají vzhledově velice přirozeně, nevýhodou je nutná pravidelná údržba speciální impregnací. Tyto stěrky jsme realizovali pro svůj vzhled nejvíce, nesetkal jsem se s nespokojeností klientů při následném užívání. Výhodou je, že podle požadavku, jak bude povrch zatěžován provozně, lze vlastnosti stěrky a jejího povrchu doladit podle potřeby.

Závěrem je nutno ale zdůraznit, že vzhledem k ceně těchto stěrek, která má veliké rozpětí, cca od 1000-4000 Kč/m2 (speciální úpravy i více), je třeba se obrátit na zkušenou firmu mající odborné školení na provádění a zkušenosti s realizací. Je nesmírně důležité nespěchat na termín dokončení a ponechat realizační firmě dostatek času na dodržení veškerých technologických postupů, podle druhu a rozsahu jeden až dva týdny.

Odpovídal stavební inženýr Roman Brabec

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada 1/17.