Jestli doma nebo v rekreačním objektu topíte dřevem, případně si jen chcete vytvořit zimní pohodu za doprovodu praskajícího krbu, určitě víte, že připravit si zásobu dříví na celou zimu není zrovna lehká práce. Spousta z nás si proto touží tuhle dřinu ulehčit. Někdy k tomu vedou časové důvody, někdy už majitel nemovitosti nemá dostatek sil na rozštípávání polen, kterých kamna či krb dokážou přes topnou sezonu spolykat pěknou řádku. A právě ti, kdo se z nejrůznějších důvodů na štípání dřeva necítí, mohou využít elektrické štípačky na dřevo.

Tato zařízení nejenže ušetří vaše záda, která při klasickém ručním štípání značně trpí, ale také spoustu času, který se dá jistě využít příjemněji. Přitom se nemusí jednat o veliké stroje, které by vám v garáži či kůlně zabíraly spoustu místa. I přes nevelké rozměry ale štípače dřeva disponují dostatečným tlakem, který je pro rozštípnutí polena potřebný. Práce s nimi je čistá, tichá a natolik snadná, že si s jejich pomocí může naštípat polena na celou zimu prakticky každý.

Jak štípačky na dřevo fungují?

Princip je docela jednoduchý – do zařízení umístíte poleno a klín na pístu hydraulického válce jej rozdělí na dvě nebo více částí. Na trhu je množství modelů, při výběru toho správného byste se měli zaměřit především na následující kritéria: jaké množství dřeva budete zpracovávat, zda budete pracovat v dosahu elektrické energie, či v terénu nebo jak rozměrné a jakého druhu dřeva špalky budou. Podle druhu dřeva volte štípací tlak, podle místa využívání zařízení volte pohon. Od výkonnosti stroje se samozřejmě odvíjí cena. Čím je přístroj dražší, tím také disponuje širší paletou pomocných funkcí.

V zásadě se štípače rozdělují na horizontální, vertikální, kombinované a kuželové. Pracují na stejném principu, ovšem rozdíly mezi nimi jsou. U horizontálních dochází ke štípání dřeva ve vodorovné poloze, zařízení jsou levnější, mají nízkou hmotnost a jednoduchou obsluhu. Právě horizontální štípačky jsou většinou určené pro využití v domácnosti. Ostatní typy svým výkonem, hmotností i nároky na obsluhu spíš vyhovují profesionálnímu použití.

Tipy na štípačky dřeva vhodné pro domácí použití:


Elektrická štípačka na dřevo HECHT 676


Štípačka na dřevo s elektrickým motorem o příkonu 2000 W. Štípání s tímto strojem zvládne téměř každý – stačí pouze přístup k běžnému elektrickému napájení a můžete začít. HECHT 676 zvládne naštípat polena až do délky 52 cm. Hmotnost celé štípačky činí 48 kg, díky velkým pevným kolečkům a madlu je přemísťování štípačky velmi snadné. Vysoká konstrukce zaručuje dobrou stabilitu při štípání a uživatel se díky ní nemusí tolik ohýbat.
K dostání je za 7599 Kč.

Elektrická štípačka na dřevo HECHT 6500

Malá, ale výkonná horizontální štípačka na dřevo. Pokud vytápíte dům nebo chalupu dřevem nebo jen příležitostně zatopíte v krbu, bude vám dobrým a praktickým pomocníkem. Bez námahy a bezpečně zvládne štípat dřevěné špalky o délce až 520 mm a průměru až 250 mm. Práci usnadní i pojezdová kola a rukojeť – se štípačkou snadno přijedete kamkoli, kde máte připravené dřevo ke štípání.

K dostání za 6799 Kč.

Zdroje: s využitím materiálu firmy Hecht, www.arecenze.cz, arecenze.cz/jakvybratštípač