Přirozené světlo v interiéru přináší nejen estetický benefit, ale je také základním prvkem pro zdravé bydlení. Máte pocit, že vaše tradiční okna nedokážou do domu dostatečně propustit světlo? Objevte různé metody a technologie, díky nimž můžete dosáhnout ideálního osvětlení všech místností – od střešních oken po inovativní světlovody.

Okna střešní a vikýřová

Střešní okna nejenže zvyšují množství přirozeného světla, ale také umožňují lepší ventilaci. Při jejich montáži je ale nezbytné dbát na správné ukotvení a izolaci, aby se předešlo prosakující vlhkosti a dalším potížím, zejména v novostavbách.

Vikýřová okna nabízí skvělé využití sešikmených půdních prostor. Kromě estetického vzhledu také přinášejí lepší tepelnou izolaci. Avšak při plánování vikýře je třeba zvážit technické aspekty a omezení.

Montáž světlovodu ve 2 minutách:

Zdroj: Youtube

Světlíky a světlovody

Pro majitele domů s plochými střechami jsou světlíky ideálním řešením. Nové generace světlíků nabízejí vylepšenou technologii, která maximalizuje množství pronikajícího světla. Světlovody jsou perfektním řešením pro prosvětlení tmavých částí domu, kde tradiční okna nejsou možná. Skrze reflexní tubus mohou přivést světlo až do hloubky šesti metrů, což je ideální pro prostor bez přímého přístupu k světlu.

Tašky prosvětlovací

Bezesporu nejjednodušším řešením k prosvětlení nezateplených podkroví jsou prosvětlovací tašky. V minulosti se prosvětlovací tašky lisovaly ze skla, dnes těžké sklo nahradil lehký a nerozbitný plast. Díky své lehkosti a designu jsou prosvětlovací tašky ideální pro rychlou montáž a poskytují skvělé množství světla.

Kominické výlezy

Kromě své primární funkce - zajištění přístupu na střechu pro údržbu střechy a čištění a kontrolu komínů, mohou kominické výlezy také pomoci prosvětlit půdní prostory a zabezpečit jejich větrání. Stávají se nezbytnými zejména pro domy s technologiemi, jako jsou solární panely, které zejména v zimě vyžadují čištění.

Zdroj: familyhandyman.com, architectureanddesign.com