K výměně starých střešních oken zpravidla vede jejich špatný stav a špatná tepelná izolace. Svědčí o tom odbarvené rámy, ztráta barvy na profilech, někdy viditelné stopy plísní. Na zasklení může také nadměrně kondenzovat vodní pára a odkapávající kondenzát zvlhčuje okenní rámy a stěny. Podnětem k výměně oken v podkroví může být také renovace střechy spojená s výměnou střešní krytiny. Pak, i když je podkroví hotové a nechceme poškodit vnitřní obložení, je dobrá příležitost zateplit střechu a vyměnit v ní umístěná stará okna, protože většinu prací lze provést ze strany střechy. 

Kdy je nutné vyměnit stará střešní okna?

Navzdory zřejmým výhodám výměny oken, jako je zlepšení kvality života a v dlouhodobém horizontu i úspora energie, mnoho lidí toto rozhodnutí odkládá z obavy, že bude časově náročné a způsobí spoustu práce navíc. Tak tomu však vůbec nemusí být - výměnu starých střešních oken lze provést několika způsoby. 

Jak vyměnit staré střešní okno:

Výměna starých střešních oken bez porušení okenního otvoru

Pokud není v plánu žádná renovace interiéru, je důležité zvolit nové okno. Mělo by mít podobné rozměry a mělo by se dát namontovat do stávajícího okenního otvoru. Je proto nutné identifikovat staré okno, tj. zkontrolovat jeho výrobce, velikost a model. Tyto informace naleznete na výrobním štítku v horní části křídla (viditelném při otevření křídla). Bezpečné je jít do oken nabízených stejným výrobcem - poradci snadno vyberou správný model pro výměnu. Není to však nutné a v mnoha případech to ani není možné, protože tyto firmy již často nejsou na trhu.

Čtěte také

Záplavy znamenají také kontaminovaný zdroj pitné vody, zejména studní.

Čtěte také

Studna znečištěná povodní: Můžete ještě pít tuto vodu?

Klempířské prvky

Nové okno musí být opatřeno oplechováním, které je přizpůsobeno typu střešní krytiny. Pokud výměnu oken doprovází modernizace střechy, často se staré kontralatě a latě nahrazují silnějšími, a pokud se na střechu položí další vrstva tepelné izolace, může být nová krytina až o několik centimetrů vyšší než ta předchozí. V takových případech se stává, že i při použití univerzálního lemování, které umožňuje upravit polohu okna (téměř o 4 cm), bude okno stále instalováno výše než staré. 

Systémové doplňky

Pro vyplnění prostoru mezi stávajícím otvorem a oknem je třeba použít dodatečnou krytku rámu, která prodlouží rám o 6 cm do středu místnosti - v případě potřeby lze několik takových krytek kombinovat. I v případě, že nevyměňujete okenní plášť, je dobré během prací zaizolovat stávající otvory vložením tepelněizolačního materiálu do volných prostor. Nakonec je třeba po instalaci nového okna utěsnit spáru mezi rámem a obložením dutiny, například akrylátem, a v případě potřeby ji znovu natřít. 

Zdroj: gov.uk, forbes.com