Proč střídat místa, kde budete sázet?

Pokud jste někdy pěstovali jednu plodinu spoustu let na jednom a tom samém místě, jistě jste si mohli všimnout, že je úroda rok od roku horší.

Každá plodina z půdy spotřebovává různé živiny – a pokud budete na jednom místě neustále sázet například brambory, které vyžadují každý rok totéž, půda zůstane vysílená a pěstování bude těžší a těžší. Nemluvě o látkách, které vylučují plodiny do půdy – ty mohou časem omezit vývoj rostlin.

I proto je vhodné plodiny každým rokem obměňovat – ideálně se dopracovat k čtyřletému prostřídávání. To znamená, že tam, kde budou brambory v prvním roce, budou znovu v roce čtvrtém.

Kde sázet? A co?

K výsadbě vytrvalých rostlin, které nebudete přesazovat stejně jako zeleninu, kterou pěstujete každý rok znovu, budete potřebovat najít místo s kvalitní, propracovanou a důkladně prohnojenou půdou. Patří sem například chřest, libeček či rebarbora. Základní hnojivo v půdě by mělo být organické, každým rokem je však potřeba dodávat i hnojiva průmyslová, aby půda neztratila své živiny. Nezapomínejte na pravidelnost.

Když zůstane zelenina na jednom místě

  • Cibuloviny: Jejich střídáním zabráníte množení hniloby, sněti, padlí, cibulových a stonkových háďátek.
  • Kořenové: Jejich střídáním zabráníte šíření kořenové hniloby, rakoviny pastináku a černé hniloby.
  • Okopaniny: Pokud budete sázet na jednom místě, budou vám hrozit plísně, háďátka a strupovitost.
  • Luštěniny: Jejich střídáním zabráníte šíření hnilob a škůdců – patří sem hniloba kořenů nebo třásněnky.
  • Brukvovité: Sázejte je na místě po luštěninách, kde bude pH na úrovni kolem 6,5 až 7,5. Nezapomínejte přihnojovat. Při sázení na stejném místě hrozí riziko napadení nádorovitostí košťálovin.

Jak na střídání?

Ke střídání plodin si můžete vytvořit jednoduchou tabulku. Když budete mít pět záhonů, můžete si vytvořit seznam na pět let. V něm střídejte plodiny brukvovité, luštěniny, cibuloviny, okopaniny a kořenové. Vždy tak, aby nebyla jedna plodina na stejném místě dva roky po sobě.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz